На Вінниччині розробили стратегію культурної політики – триває обговорення

Новини Вінниці

Середньостроковий план пріоритетних дій уряду в культурній політиці вимагає від регіонів впровадження інноваційних шляхів розвитку галузі, трансформування культурних просторів, зміни парадигми сприйняття культури як ресурсу та важелю економічного розвитку малих територій.

Саме з метою формування основ культурної політики у Вінницької області у липні 2017 року було зібрано робочу групу при обласному управлінні культури і мистецтв Вінницької ОДА. Робота тривала понад чотири місяці.

Голова ОДА Валерій Коровій зазначає:

Після впровадження успішного  культурного стартапу – міжнародного фестивалю  OperaFest Tulchyn – спільними зусиллями ми довели вплив культурного ресурсу на формування громади та її економічної складової. Ми показали, як завдяки культурній події  залучаються інвестиції до громади і розвивається простір. Питання розвитку повинно мати цілісний характер. Так назріла необхідність  впровадження цілісної культурної політики регіону. Нам потрібна культурна революція та зміна засад фінансування галузі. Культура повинна стати «вудочкою» для громад, а не тягарем.

В основу стратегічної програми покладено принцип «п’ятьох П»

 – Патріотизм

 – Професіоналізм

 – Партисипація

 – Перетворення

 – Промоція

Про бачення ролі культури та культурної політики сьогодні розповідають учасники робочої групи

Ми визначили  п’ять стратегічних напрямків роботи: культура – як ціннісний фундамент громади, інструмент всебічного розвитку людини та двигун для формування сталої громади. Людям потрібно забезпечити рівний доступ до культурних послуг в незалежності від місця проживання. Ми говоримо про створення нових культурних просторів. В стратегії «культура» тлумачиться як економічний фактор розвитку області. Нам необхідно  шукати розвиток креативної економіки,  використовуючи наші традиційні ремесла, нашу спадщину, яку треба не лише зберігати,  а й розвивати, – каже Станіслав Городинський, начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА.

Валентина Троян – одна з натхненниць розробки стратегічного документу, заступник начальника управління, розповіла про складні процеси, що відбувались під час роботи:

Ми вивчали досвід європейських країн та наших сусідів – Беларусі, Грузії, Молдови. На сьогодні багато змін впроваджується й на рівні Міністерства культури. Враховуючи те, що обласне управління є провідником впровадження Державної політики в сфері культури на теренах області,  маємо виконувати  функції контролю за виконанням завдань Міністерства. Ми вивчили багато документів, прийнятих останнім часом, вони – в роботі задля врахування основних концептуальних напрямків розвитку культурної політики в Україні та галузі культури, зокрема.

Наталя Морозова, директор обласної наукової бібліотеки ім. Тімірязєва, багато зусиль докладає для збереження культурних установ під час впровадження реформи децентралізації:

Стратегія культурної політики Вінницької області до 2030 року окреслила основні проблеми, що потребують розв`язання, та довгострокові напрямки розвитку галузі, враховуючи процеси, що нині відбуваються. Стратегія ставить нові амбітні цілі, активізує процес їх обговорення, що сприятиме позитивним та ефективним змінам галузі. А ще дає можливість в одному руслі формувати довгострокові та середньострокові задання та йти до їх реалізації, розробляючи плани та програми в умовах децентралізації та формування єдиного культурного простору України.

Павло Третьяков, експерт Інституту культурної політики, режисер-постановник міжнародного фестивалю Opera Fest Tulchyn, коментує  тенденції в сучасній культурі:

Галузь культури повинна відігравати більшу роль у житті суспiльства. Також необхiдно осучаснити деякi процеси i пiдходи в реалiзацii творчих i мистецьких завдань, налагодити державно-приватний дiалог i партнерство. Важливо визначити роль мистецтва у сучасному світі i надати поштовх аматорськiй творчості,  яка сприяє розвитку креативної особистості. Саме на це спрямовані основні завдання стратегii культурної політики, яка має вивести культурну й мистецьку галузь області на новий рівень.

Секторальне стратегування є найбільш важливим завданням для впровадження цілісної культурної політики в регіонах, особливо в умовах реформи децентралізації. Формування єдиного культурного простору України із врахуванням регіональних особливостей є пріоритетним заданням Міністерства культури України,  – зазначає радник Міністра культури України Ірина Френкель .  – Вважаю, що комплексне виконання завдань стратегії Культурної політики Вінницької області допоможе змінити парадигму сприйняття культури  в регіоні:  від того, «що після фуршету» до ресурсу розвитку території, який впливає на формування іміджу області.

Ознайомитись із документом можна за посиланням.

У разі бажання надати пропозиції та зауваження, прохання надсилати їх у письмовому вигляді на адресу icultur@ukr.net

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *