Сьогодні, 10 жовтня, в Комітеті Верховної Ради України з питань паливного енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки відбувся круглий стіл “Нові підходи до стимулювання виробництва енергії з відновлюваних джерел”.
В обговоренні взяли участь народні депутати України, представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, голова НКРЕКП, представники Держенергоефективності, ЄБРР, Представництва ЄС та Посольства Великої Британії в Україні, енергетичні компанії, експерти та ЗМІ.
Відкриваючи засідання круглого столу, Олександр Домбровський, в.о. Голови Комітету ПЕК наголосив на тому, що в Україні є чинний закон, який регулює питання розвитку генерації з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), і ніхто не має права змінювати “правила гри” для інвесторів. Проте, на його думку, діючі правила не ідеальні:
Ми повинні усвідомлювати, що ті правила гри, які нині є на ринку відновлюваних джерел енергії в Україні, не є оптимальними. Ціна одного кіловату “сонячної” енергії є абсолютно зависокою.
Парламентарій звернув увагу на значну диспропорцію між обсягами генерації з ВДЕ та обсягами платежів на енергетичному ринку:
За результатами першого півріччя 2017 року, в загальному обсязі генерації в Україні ВДЕ посідають приблизно 1,4%, а обсяг коштів, які ВДЕ забирає з ринку, – 8%. Необхідно змінити парадигму розвитку зеленої енергетики в Україні.
Обговорюючи нові можливі підходи до стимулювання виробництва енергії з ВДЕ, Олександр Домбровський зазначив, що вкрай важливо усвідомлювати, чиї інтереси мають бути ключовими на енергетичному ринку:
Є інтереси інвесторів, є інтереси держави – з точки зору енергетичної безпеки, але, на мою думку, ключовим має стати інтерес громадянина, який є споживачем. Все інше повинне служити одній меті – надати найдешевшу та найякіснішу послугу громадянину України.
Довідка. Відповідно до чинного законодавства України, вартість одного кіловату електричної енергії, генерованої з ВДЕ, в залежності від типу генеруючих потужностей та дати введення в експлуатацію складає від 0,1809 євроцента до 0,2003. Такий порядок цін прикріплено до курсу євро та гарантовано до кінця 2029 року.