Арт-об’єкт «Вінниця в мініатюрі», який відкрили у Центральному парку на День міста, – на ремонті. У п’ятницю, 22 вересня, його знову відкриють для вінничан та гостей міста. Але вже – за майже 2-метровим парканом та з платним входом.
За словами директора КП «Вінницязеленбуд» Ігоря Любовського, спочатку планувалось, що паркан буде трохи вищим метра – швидше декоративним, але вандали змусили підвищити його до 1,8 метра.
Обламали стрілки годинника на «Вежі», позабирали фігурки людей, ламали балкончики, піки, хрестики на церквах покрали, проламали арку Центрального парку і навіть вкрали дві форсунки автоматичного поливу. Збитки ми не підраховували, поки що, відновлюємо все своїми силами, – говорить Ігор Любовський.
Камери відеонагляду тут встановлені, але увімкнути їх мають тільки сьогодні, 20 вересня. Надалі локацію охоронятимуть цілодобово, в тому числі, залучатимуть поліцію.
Крім того, для відвідувачів відпрацювали чіткі правила: на «Міні-Вінниці» забороняється заходити на підмакетні майданчики. Можливо, доведеться ставити парканчики всередині зони, аби огородити кожен макет. Не можна тут також смітити, ходити, сидіти та лежати на газонах, відвідувати локацію у нетверезому стані, їсти та пити алкоголь, їздити велосипедами, вигулювати тварин, використовувати будь-які піротехнічні засоби.
Без погодження з адміністрацією парку заборонять професійну відео та фотозйомку, щоб попередити використання локації з рекламною чи іншою комерційною метою. Весільні фото можна буде робити без обмежень.
Треба розуміти, що це – не пісочниця. Деякі люди просто запускають дітей прямо на мармурову гальку, садять зверху на об’єкт, чіпляються за балкончики, за перила на ОДА… Люди мають розуміти, як себе потрібно вести. Таких парків у Європі більше ста і всі вони платні. Хтось скаже, що задіяли бюджетний ресурс міської ради, але ж у нас багато таких об’єктів, де задіяні і бюджетні кошти, і власні ресурси. У цьому випадку ми взяли кредит: 50% взяли своїх коштів і 50% – кредитних. То чому вхід не може бути платним? Це – фінансова діяльність підприємства: для того, щоб розвивати – потрібно вкладати, а щоб вкладати – слід заробляти, – каже Ігор Любовський.
Коштуватиме вхід на «Міні-Вінницю» 25 гривень для дорослих та 10 гривень – для дітей. Діти до 6 років відвідуватимуть об’єкт безплатно. За словами Ігоря Любовського така вартість квитка – помірна і доступна, адже у Яремчі відвідування аналогічного об’єкту коштує 30 грн для дорослих, 20 – для дітей, у Києві – 50 та 25 гривень відповідно.
Безплатним буде вхід до «Вінниці в мініатюрі» і для пільговиків. Щоправда, їхній перелік наразі уточнюють.
Однозначно, це будуть учасники бойових дій, учасники ліквідації катастрофи на ЧАЕС та низка інших категорій, але це вирішить виконком міськради, – каже Ігор Любовський.
За виручені кошти «Міні-Вінницю» хочуть розвивати: додавати будуть принаймні по одному об’єкту щороку. Наприклад, уже йдеться про трамвайні і залізничні колії, вокзал фонтан тощо.
Садитимуть тут і спеціальні карликові сорти дерев і кущів. Відповідний досвід переймають у Голландії.
Навіть будемо намагатися звичайні дуби, граби, липи висаджувати, але правильною стрижкою формувати їх такої висоти, щоб відповідала масштабам наших споруд, – розповіла інженер садово-паркового господарства КП «Вінницязеленбуд» Євгенія Менюк.
Працюватиме локація без перерви і вихідних: з 1 березня по 1 жовтня – з 10 до 19 години, у суботу, неділю та святкові дні – з 10 до 20 години; з 1 жовтня по 1 березня – з 10 до 17 години.