Збір відходів для повторної переробки запроваджено у кав'ярнях «Stakan Coffee» в рамках проекту, що реалізовується Подільською агенцією регіонального розвитку за підтримки Посольство Франції в Україні.
Розвиток ринку вторинної сировини – процес досить складний. Його практичним забезпеченням повинна стати технологія рециклінгу в сфері переробки побутових відходів, оскільки саме ця технологія є початковим етапом подальшої переробки сміття для створення нового продукту.
В Україні, зокрема й на Вінниччині, однією з найгостріших та найактуальніших екологічних проблем є накопичення твердих побутових відходів. Об’єми сміття невпинно зростають – щорічно у м. Вінниці утворюється близько 200 тис. тонн твердих побутових відходів. У 2015 році було впроваджено роздільний збір побутових відходів мешканцями міста, але, незважаючи на потужну інформаційну кампанію, досить часто можна почути думку, що вже відсортоване сміття просто скидається в одну купу на сміттєзвалищі, тому сортування на первинному етапі непотрібне. Поряд з цим, використана пластикова та паперова продукція є цінною сировиною для виготовлення багатьох корисних речей: пакувальної стрічки, шпагату, тротуарної плитки, бордюрної цегли, пластикових труб, спортивного інвентаря тощо. Тому важливо не лише проінформувати, але й наочно показати мешканцям міста, що зібрані належним чином побутові відходи можуть стати цінним матеріалом.
Ініціативу проекту «Відповідальні громадяни – Лабораторія відповідального рециклінгу» підтримала мережа кав’ярень «Stakan Coffee». На її територіях було встановлено контейнери для фасування та збору сміття, інформаційні стійки та крашер-преси для ПЕТ-пляшок і паперових стаканчиків. Власник мережі Артем Терез активно пропагує роздільний збір сміття та закликає всіх долучитись до акції. Надалі з цих відходів, використовуючи новітні технології, відбуватиметься переробка пластику на стрічку, з якої будуть друкувати різні вироби на 3D-принтері.
Галина Сегеда