Сьогодні, 23 червня, перед початком чергової сесії Вінницької міськради під її будівлю прийшло близько сотні мешканців мікрорайону Сабарів.
Люди виступили проти намірів міської влади спорудити там кладовище.
Не повідомивши нам, нічого не сказавши, хочуть облаштувати четверте у нашому мікрорайоні діюче кладовище, – говорить представник ініціативної групи мешканців Сабарова Ольга Мазуркевич. – Там відвели 36 гектарів землі. При всіх нормах і державних стандартах: на 1 тисячу населення повинно бути 0,24 га. На сьогодні, це кладовище не рятує 400-тисячну Вінницю, тому що нам потрібно закладати кладовище – не менше 96 гектарів. Міська влада надає на будівництво цього кладовища більше 40 мільйонів гривень. Через 5-6 років знову будуть з нашого бюджету виділятись гроші на нове. Чому зараз це не зробити правильно, коли ми знаємо, що до міста Вінниці відійшло 4,5 тисячі гектарів землі? Невже не можна знайти 100 гектарів, щоб закласти одне нормальне кладовище з транспортною розв’язкою?
Мешканці Сабарова також бояться екологічних наслідків сусідства зі цвинтарем. Кажуть, через 5-6 років там може бути екологічна катастрофа.
Ділянка під кладовище, за правилами, не повинна піддаватися зсувам та обвалам, та ж ділянка, яка пропонується – на гранітній плиті діючого кар’єру. Трупні яди будуть йти в річку. Буг омиває Вінницю і не тільки, постраждають всі найближчі села й містечка. За екологічними нормами, ділянка повинна мати схил у протилежний бік від населеного пункту і відкритих водойм. Там напряму все буде стікати до річки. Зрештою, кладовища повинні бути розміщені в приміській зоні. А Сабарів – це територія міста, це не приміська зона, – каже Ольга Мазуркевич.
До мітингувальників вийшов заступник міського голови Вінниці Сергій Тимощук. Він запрошував представників ініціативної групи та всіх пікетувальників на перемовини до зали, але люди на площі хотіли бачити особисто мера Сергія Моргунова, а спілкуватись – тільки на вулиці.
Зайдіть, ми вас вислухаємо! Є відповідні служби, давайте, пройдемо до зали, де вмістяться всі люди.
Ви думаєте, що поведете туди людей – і вирішите питання?!
У спокійній обстановці ми вислухаємо вас, ви вислухаєте доводи…
Що ж там слухати? Моргунова сюди давай!
Зараз триває сесія міської ради, міський голова веде сесію.
Сам проведи сесію, а він хай вийде!
Після таких не надто змістовних та результативних дискусій із заступником міського голови пікетувальники вирішили віднести до міськради й офіційно зареєструвати своє звернення з вимогою припинити будівництво кладовища.
Роботи там уже мають тривати, – визнає Сергій Тимощук, адже час не стоїть на місці, а місць на діючих кладовищах Вінниці залишилось максимум на місяць.
Цей проект розроблявся не один день. Усі знали, що там буде кладовище, схоже питання ми вже проходили з Академічним, там усі ці питання вже обговорювались: людям роз’яснили ситуацію, показали все і вони зрозуміли, – говорить Сергій Тимощук.
А побоювання мешканців Сабарова стосовно екологічних проблем, за його словами, надумані:
Є відповідні висновки екологічних служб. Проектна документація пройшла державну експертизу. Якщо люди незгодні, вони мають право оскаржити рішення міської ради в суді, це – цивілізований спосіб. Але альтернативи цьому місцю немає. Якби вона була, ми б уже давним-давно скористалися такою можливістю, – зазначив Сергій Тимощук.
Мешканці ж Сабарова, які прийшли під стіни міськради, кажуть, що своїм правом подати до суду обов’язково скористаються, якщо компромісу не буде знайдено.