Унікальний музей-аптека діє на Вінниччині

Новини Вінниці

Єдиний на Вінниччині музей-аптека розташований у місті Тульчині. Його експозиція містить понад тисячу експонатів, найстаріші з яких датуються початком 19 століття. Відвідати музей можуть усіх охочі, вхід до закладу вільний, оскільки це діюча аптека. А керує нею лікар і краєзнавець Іван Зелюк. Саме йому належить ідея розмістити в одній зі своїх аптек музейну експозицію, присвячену історії розвитку аптечної справи на Поділлі.

А все розпочалося з того, що під час реконструкції однієї із аптек Тульчинського району будівельники виявили на глибині двох метрів старовинні товкачики, ступки, пляшечки, грязьові банки та уламки лікарського посуду. Забрати і відреставрувати їх зголосився Іван Зелюк. Так почала формуватися його колекція аптечного антикваріату, яка нині складається з металевих, латунних, бронзових, чавунних ступ, різних баночок для ін’єкцій та настоянок, пляшечок, векселів, стародавніх фото, книг та аптечних рецептів. Серед них є і рецепт, який за три роки до своєї смерті виписав сам Микола Пирогов.

До колекції він потрапив випадково. Його передав мені один з провізорів Теплика, але знайшов він його у Шаргороді. Розповідав, що проходив повз школу і побачив пакет з папірцями, як виявилося, це були аптечні рецепти земських лікарів, які працювали на Поділлі. Належали вони різних людям, очевидно, хтось викинув їх, як непотріб, – розповідає власник музею. – Раніше, коли лікар виписував рецепт, пацієнти йшли з ним до аптеки. Там ліки виготовляли і видавали на них сигнатуру, у якій було вказано кому, скільки і як приймати ці препарати. У експозиції мого музею представлено 20 таких сигнатур. Найдавніша з Кам’янця-Подільського, датована 1909 роком.

Вперше свою колекцію Іван Зелюк представив громадськості у 2014 році у Тульчині. Потім були влаштовані кілька презентацій в інших містах та обласному центрі. А торік він вирішив переробити свою діючу аптеку у музей-аптеку і розмістив свій аптечний антикваріат вздовж прилавку.

Ми відкрилися у жовтні минулого року. На той момент було 600 експонатів, а зараз вдвічі більше. Але представити усі наявні раритетні предмети не дозволяє площа, оскільки це діюча аптека, – каже Іван Зелюк. – Але найцікавіші і найцінніші речі від відвідувачів я не приховую. Так, наприклад, серед експонатів представлена фляга, якій не менше 200 років. Також можна побачити рукомийник Потоцьких, який я викупив у приватного колекціонера. Є ступи з царськими гербами Миколи ІІ і аптечні терези, які на чорному ринку коштують чималі гроші. Більшість експонатів я купую, хоча чимало людей знають про моє захоплення і віддають цікаві речі безкоштовно. Я їх реставрую і презентую громадськості. Тим часом досліджую історію аптечної справи на Тульчинщині і пишу про це книгу.

Музеїв-аптек в Україні не так вже й багато: є у Києві, Луцьку, Чернівцях, Львові, два на окупованій території – на Донеччині та у Криму. Тульчинський музей-аптека, який розташований в історичній будівлі часів Потоцьких, може скласти гідну конкуренцію кожному з них.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *