Заробляти 200 тисяч гривень на рік у селі – не міф, а реальність. Це доводить своїм прикладом вінничанин Олег Вагин, який зміг скасувати усталені стереотипи сільського господарства. Пан Олег переконує селян вирощувати не традиційну картоплю, а ягоди.
Олег Вагин придбав будинок у селі Микулинці в Літинському районі вісім років тому. Спочатку, як і всі, на п’ятидесяти сотках вирощував картоплю. А потім порахував, якщо посадити лохину, смородину чи малину, на ягодах можна заробити понад 700 тисяч гривень за сезон.
Ось посаджено 2600 кущів, і якщо в середньому знімати по три кілограми ягід із куща, то на ринку, наприклад, можна гуртом здати по 100-110 грн, – розповідає Олег Вагин. – Рахуємо: 2600 множимо на 300 гривень. Нормально, правда?
На городі в господарника замість звичних грядок буряку, картоплі та моркви стоять теплиці із саджанцями жимолості, лохини та ожини. Олег Вагин зміг переконати і селян, на ягодах можна непогано заробити. Його сусіди почали масово вирощувати малину, полуницю та смородину. Говорять, що, до того ж, біля кущів набагато менше роботи, а прибуток – значно більший.
Любов Романова, мешканка Микулинців, каже:
Ягоди – це і дорожче продається, і легше обробляється. Я не обприскую ніде і нічого, все чисте. Картошку важче обробляти.
Тепер, саме завдяки ягодам, на заробітки у місто чи за кордон із села перестала виїжджати молодь. Натомість, люди скуповують старі хати з городами та засаджують їх малиною, бо побачили перспективу в такому бізнесі.
Анатолій Невідомий, микулинчанин, теж задоволений своїми прибутками, мовляв, із пів гектару, засадженому ягодами, можна отримувати за рік від восьми тисячі доларів.
Зрозуміло, не всі жителі Микулинців займаються вирощуванням ягід. Пенсіонери, які тримають худобу, як і десятки років тому, саджають картоплю. Але зізнаються, що це доволі затратно. Адже за кілограм картоплі восени правлять лише дві з половиною гривні. Приміром, Марія Коновалова роботу біля картоплі описує так:
Зорати – заплатити 400 гривень за город, потім навесні скультивувати – ще 350-400 гривень, потім посадити під трактор, бо вже здоров’я нема під лопату садити, – теж 300 – 350 гривень. А тоді вже сапати, підгортати…
Олег Вагин, між тим, готовий будь із ким поділитись власним досвідом із вирощування ягід. Головне нині, на його думку, зберегти та відродити села і дати людям можливість непогано заробляти.