63% вінничан курять періодично або постійно

Новини Вінниці

У середу, 31 травня, відзначається Всесвітній день без тютюну. За словами головного лікаря Вінницького обласного Центру здоров’я Тамари Васильчук, його метою є зниження поширеності тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування про згубний вплив тютюну на здоров’я.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 90% смертей від раку легенів, 75% – від хронічного бронхіту і 25% – від ішемічної хвороби серця обумовлені курінням,– зазначила Тамара Васильчук.

Основними причинами смертей, пов’язаних із палінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%). Близько 70% пов’язаних із тютюном смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.

Тільки у Вінниці нараховується 63% людей, які вживають тютюн періодично або постійно. Тютюн, по суті своїй, є легальним наркотиком і часто стає першим кроком у подоланні  психологічного бар’єру до паління сильніших наркотичних речовин, наприклад – канабісу (марихуани), – каже завідувач наркологічним відділенням обласного наркодиспансеру Гліб Головатий.

За словами завідувача відділенням онкоторакальної хірургії обласного онкологічного диспансеру Сергія Притуляка,  куріння є основною причиною виникнення раку легень.

Це не шкідлива звичка, а самогубство, коли людина добровільно сама себе вбиває. Ті, хто викурює протягом багатьох років по 20 цигарок в день, з великою вірогідністю можуть захворіти на рак, і не тільки легень, а  й на рак губи, гортані, трахеї, шлунка, нирок. Така небезпека виникає у 80 % курців зі стажем, – вважає Сергій Притуляк.

За його словами, кидати курити варто у будь-якому віці, цим самим знизивши в рази онкологічні ризики.

Спростував досить поширену серед молоді думку  про нешкідливість куріння кальяну завідувач відділенням хіміорезистентного туберкульозу обласного протитуберкульозного диспансеру Володимир Мацера:

Окрім того, що можна заразитись туберкульозом, використовуючи  багаторазовий мундштук, є небезпека вдихання чадного газу, що утворюється від згорання тютюну у кальяні, а він в десятки разів токсичніший за звичайний дим від цигарок.

За результатами соціологічних опитувань, 75% респондентів довіряють лікарям первинки, тож, маючи багаторічний досвід сімейного лікаря, головний лікар Калинівського районного Центру ПМСД Василь Македонський саме в цьому вбачає успіх профілактики тютюнопаління та  остаточний розрив з цією згубною звичкою вже закоренілих курців.

Про важкі наслідки паління саме для вашого здоров’я має сказати хтось, кому ви справді довіряєте, дуже часто – це сімейний лікар, – каже Василь Македонський.

Довідка. Більше 25 хвороб посилюються під впливом тютюну. За даними ВООЗ, щорічно від куріння гине понад 5 млн чоловік. Якщо вірити статистиці цієї ж організації, то кожен другий курець, в кінцевому підсумку гине через тютюн. Величезні сили ВООЗ спрямовані на те, щоб захистити молодих людей від цієї шкідливої звички. Саме тому в 2013 році Всесвітній день без тютюну проходив під девізом «Заборона на рекламу, стимулювання продажу й спонсорство тютюнових компаній», а в 2008 – «Молодь без тютюну». Тютюнові компанії витрачають мільярди доларів на рекламу, яка приносить їм все більше і більше потенційних курців. Саме це є однією з головних проблем за версією ВООЗ. Особливо організація звертає увагу на те, що тютюнова реклама недоговорює, іншими словами просто дезінформує громадськість щодо ризиків захворіти. За статистикою ВООЗ більшість курців починають до 18 років, а майже чверть до десятирічного віку. І чим молодша була людина коли почала палити, тим тяжче їй буде кинути.

У 2004 році Україна підписала Рамкову конвенцію, яка вступила в силу з 2005. Цим самим наша країна зобов'язалася приймати всі умови та всілякі заходи на всіх рівнях влади, щоб постійно і регулярно зменшувати кількість продажів тютюнових виробів.

За матеріалами: Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *