Чому газ для вінничан подорожчав, а в платіжках пишуть не тільки кубометри

Новини Вінниці

У травні вінничани вже отримали рахунки за газ з новою ціною, впровадженою з 1 квітня. До того кубометр блакитного палива коштував 6,87 гривень, тепер, відповідно до урядової постанови, – 6,96 гривень.

Вісім копійок, на які зросла ціна на газ, це – торговельна надбавка постачальника. На території Вінницької області, поки що, єдиний постачальник, визначений Урядом, як той, що має право і зобов’язаний постачати газ населенню, – це ТОВ «Вінницягаз Збут». Він має статус «постачальника зі спецобов’язками». Це означає, що він постачає газ лише населенню і релігійним організаціям і він за будь-яких умов повинен це робити. Цей постачальник отримує за свої послуги певну торговельну надбавку. Цю надбавку також визначає Уряд. В останній постанові від 22 березня було вказано, що така надбавка становить 2,5%. Раніше ТОВ «Вінницягаз Збут» отримувало за свої послуги 5 копійок, – розповіла речниця ПАТ «Вінницягаз» Оксана Поліщук.

За її словами, ці кошти постачальник бере за обслуговування споживачів, адміністративну діяльність, ведення усіх бізнес-процесів, претензійну роботу, налагодження обліку спожитого палива, збір, обробку інформації, роботу із пільгами та субсидіями тощо.

На території Вінницької області є більше 60-ти приватних постачальників газу. Проте, населенням займається лише ТОВ «Вінницягаз Збут». Приватним постачальникам з такою надбавкою – у 2,5% не вигідно займатися цією категорією споживачів. Це збільшення надбавки ініційоване для того, щоб зробити цей ринок хоча б трохи привабливішим для постачальників, – говорить Оксана Поліщук.  

Тим більше, стверджують, у ПАТ «Вінницягаз», не поспішають працювати альтернативні постачальники із субсидіантами. А з 440 тисяч споживачів газу, 260 тисяч користуються субсидіями.

Станом на сьогодні держава боргує ТОВ «Вінницягаз Збут» за субсидіями більше 2 мільярдів гривень. Це досить значна сума, на яку люди спожили газ, але держава, на жаль, поки що, розрахувалась лише папірцями – взаємозаліками, як ми їх називаємо. В перспективі ці кошти мають бути повернуті підприємству, але зрозуміло, що за таких умов, за такої глобальної системи субсидіювання, жоден із альтернативних постачальників на ринок газу не прийде, – каже Оксана Поліщук.

За словами речниці ПАТ «Вінницягаз», тим вінничанам, які встигли сплатити за газ за попередньою ціною – 6,87 грн, у нових платіжках було зроблено перерахунок. Тим, хто не встиг заплатити, вказано нову сума з коректними нарахуваннями.

Крім того, у рахунках за комун послуги у графі «газопостачання» відтепер вказується ще й об’єм газу в енергетичних одиницях: кіловатах, гігакалоріях та мегаджоулях.

Це дає можливість людині визначити ефективність використання газу у порівнянні з іншими енергоносіями. Газ в кубометрах не несе для людини ніякої інформативності. Важливо не те, скільки людина використала в кубометрах, а якою є теплотворна здатність цього газу. Обрахувати цей показник людина, отримуючи платіжку з такими критеріями зможе самостійно. Формула досить проста: для того, щоб дізнатися, наскільки ефективним є саме газ, об’єм газу в кубометрах множимо на коефіцієнт приведення, який різний для кожного домогосподарства (з ним можна ознайомитись у нас на сайті), і – на калорійність газу. У Вінницькій області є вісім маршрутів транспортування газу і за кожним з них люди отримують газ трішечки різної калорійності. І саме людині в її платіжці буде вказуватись газ якої середньозваженої калорійності вона отримує. Помноживши ці показники, можна дізнатися, скільки кіловат енергії людина отримує використовуючи газ, – каже Оксана Поліщук.

Як запевняють, у ПАТ «Вінницягаз», нові дані надаються у платіжках винятково з інформативною метою – на сумі нарахувань це жодним чином не позначиться. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *