В Китаї 80 тисяч людей загинули від аномального землетрусу

Новини Світу

12 травня 2008 року в Китаї стався другий за потужністю землетрус за всю сучасну історію. Катаклізм обрушився на китайську провінцію Сичуань. Магнітуда землетрусу склала 7,9 бала. Епіцентр був у 75 км від столиці провінції – міста Ченду. Поштовхи відчувалися в Пекіні, віддаленому на 1,5 тис. км від епіцентру, а також у сусідніх країнах.

Від удару підземної стихії загинули або пропали без вісті 87 тис. людей. 374 тис. отримали поранення. Понад 5 млн залишилися без даху над головою. Економічний збиток перевищив $150 млрд.У списку найбільш руйнівних землетрусів Китаю Сичуаньський посів 2-гу сходинку після Таншаньського, що стався 1976 р.

Загальноприйнятою причиною катастрофи вважалися тектонічні зрушення в межах Бейчуаньского розлому, що відділяє Індійську й Азійську платформи. Однак учені дійшли приголомшливого висновку: землетрус викликала нова гребля, збудована на річці Мінзянг. Про це незалежно одна від одної заявили дві групи учених під керівництвом доктора Крістіана Клозе (Колумбійський університет, США) і китайського сейсмолога Лея Сінгліня.

Землетрус викликаний не глибинною тектонікою, а локальними деформаціями на поверхні земної кори, кажуть науковці. Водосховище розташоване в 500 м від розлому і в 5,5 км від епіцентру. Почало заповнюватися 2004 року. За два роки рівень води піднявся на 120 м. Це дуже швидко. За тиждень до землетрусу сильно впав.

За словами доктора Клозе, тиск води створив потужне додаткове навантаження на розлом. Підсумковий вплив у 25 разів перевищив навантаження, створюване природним рухом тектонічних плит. Крім того, вода з резервуару проникла глибоко в земну кору і занадто сильно натиснула на гірські породи. У скелях утворилося кілька тріщин, які дотяглися до геологічного розлому.

З ним згодні й місцеві фахівці. "Існує безліч причин, як дамба і резервуари з водою могли спровокувати землетрус. Подібна сейсмічна активність незвичайна для нашого регіону – на цьому геологічному поясі не фіксували землетрус сильніше 7 балів", – зазначив керівник Бюро геології і мінералогії Сичуані Фан Сяо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *