У Вівторок, 11 квітня, У Вінниці голова обласної державної адміністрації Валерій Коровій та голова правління ПАТ «Миронівський хлібопродукт» Юрій Косюк підписали Меморандум про співпрацю в реалізації соціально-кономічного проекту для сільських мешканців Вінниччини – «Село.Кроки до розвитку». Партнером проекту стала Спілка підприємців «СТІНА».
Для кого і для чого запроваджується проект?
За словами Валерія Коровія, під час однієї з робочих зустрічей з головою правління ПАТ «Миронівський хлібопродукт» виникла ідея щодо реалізації спільного проекту, який би підтримував, у першу чергу, громадські ініціативи і тих людей, які своєю активністю, працею і натхненням прагнуть творити власний бізнес та розвивати конкретні території.
І базове питання тут – перебудова системи мислення, сприйняття дійсності і власної причетності до того, як ми змінюємо територію, конкретне село і країну в цілому. Власне, на це й спрямований зазначений проект, – каже голова ОДА.
Юрій Косюк, презентуючи соціальний проект, розповів про особливості та механізми його реалізації. Так, проект, передусім, буде реалізовуватися у 5 районах області – Тульчинському, Тростянецькому, Гайсинському, Бершадському та Немирівському. Там буде проведено конкурс мікрогрантових проектів для сільських мешканців. Передбачається надання 20 грантів, у середньому – на 40 тисяч гривень кожен. Юрій Анатолійович також зазначив, що найцікавіші ідеї можуть отримати й більший за сумою грант. Орієнтована така підтримка на людей, які хочуть щось робити, але не мають стартового капіталу та потребують бізнес-консультацій від великого партнера, юридичної допомоги тощо.
– Є ідея – ми допоможемо, профінансуємо її. Свій успіх ми хочемо транслювати до громад, до малого підприємця, до тієї людини, яка хоче почати бізнес, – каже Юрій Косюк. – Ми навчимо людину, ми можемо дати їй можливість робити бізнес разом з нами, але на конкурентних умовах. Тільки такі кроки зможуть змінити країну. Ціль проекту – щоб в кожному малому селі, в кожному регіоні зародити підприємництво.
Уже в травні, запевнив голова правління Спілки підприємців «СТІНА» Олександр Печалін, розпочнеться низка навчальних семінарів у визначених п’яти районах. Спілка забезпечуватиме й відповідний супровід ініціаторів проектів. Відбиратимуться подані пропозиції за конкурсом, із публічною презентацією власних ідей. Передбачається, що заявки комісія розглядатиме до вересня, аби вже в перші тижні осені переможці змогли отримати кошти на реалізацію проектів.
Партнери проекту запевняють, що конкурсна комісія (тристороння, бо включатиме представників Вінницької ОДА, ПАТ «МХП» та Спілки підприємців) працюватиме прозоро й публічно. Супроводжувати відбір проектів запрошують представників ЗМІ.
«Ми навчимо вас змінювати життя навколо»
До речі, ПАТ «МХП» уже «обкатав» подібний конкурс на Черкащині. За словами Юрія Косюка, там проект розпочинався дуже складно:
Зіткнулися із спротивом популістів, люди очікували, що «одразу отримають рибку, а їм пропонували вудку». Люди звикли у всьому знаходити винних, призначати їх: держава винна, влада погана… А ми стали пояснювати, що у вас же є своя територія, своя земля. Приміром, ми свій бізнес почали робити, не питаючи державу, і досягли успіху. Тепер ми навчимо вас змінювати життя навколо, заробляти гроші, поділимося своїми знаннями та досвідом. Хочете зробити парк? Дамо матеріали, запросимо архітектора, забезпечимо матеріалами, але інше – робіть своїми руками. І ініціатива, нарешті, пішла, люди відчули свою причетність до змін на краще, до справи. Вони зрозуміли, що можуть змінювати свою вулицю, своє село, своє містечко. Тепер запускаємо проект на Вінниччині – зробити декілька успішних містечок та сіл, де проекти будуть ефективно працювати. Вінниччина буде давати приклад, як реформувати країну.
Які бізнес-ідеї вже вдалося втілити у життя за допомоги соцпроекту «МХП», розповіла Альона Кузьменко, директор із зв’язків із громадськістю та корпоративної спільної відповідальності:
На кошти від МХП на Черкащині реалізовані проекти, пов'язані із зеленим туризмом, розведенням курей та свиней. Також реалізували проект, пов'язаний зі збиранням і утилізацією сміття у селі. А ще учасники конкурсу отримали кошти на вирощування саджанців малини, створили гончарну та швейну майстерні. Черкащина нас вразила своїми проектами. Всі вони нині активно працюють. Ми переконані, що Вінниччина нас також здивує цікавими бізнес-ідеями
Проект «Село.Кроки до розвитку» покаже нам яскраві бізнеси – Олександр Печалін
Спілка підприємців "Стіна" вже реалізувала декілька проектів із надання грантів для здійснення підприємницької діяльності, ми працювали із швейцарцями, американцями, німцями, – ділиться досвідом роботи Олександр Печалін і підкреслює, що нині буде перший випадок, коли Спілка починає працювати із українськими компаніями:
Дуже приємно, що великий бізнес починає виконувати європейську директиву. Європейці уже давно зрозуміли, що шлях до заможного суспільства – це підтримка малого та мікробізнесу. Наша організація збирає історії, які підтверджують, що не завжди потрібні мільйонні вкладення на те, аби бізнес успішно стартував. У нас є приклад підприємця, який зараз є власником великої торгівельної мережі супермаркетів, а розпочав справу, маючи всього 300 доларів. В іншрго підприємця, який володіє достатньою кількістю нерухомості в області, у кабінеті висить у рамочці радянський «рубель» і 60 копійок з написом "З цих грошей розбудувалася наша фірма". Підприємці – це активна частина нашого суспільства, і вони щорічно створюють 200 нових бізнесів, які до цього не знали інші підприємці. Ми сподіваємося, що проект «МХП» покаже нам яскраві бізнеси. А ми об'їздимо вибрані райони з навчальними семінарами.
ПАТ «МХП» – приклад соціально-відповідального бізнесу на Вінниччині – Олександр Домбровський
Співпраця з підприємством "Миронівський хлібопродукт" на Вінниччині розпочалася ще в 2007 році, коли головою ОДА був Олександр Домбровський. Юрій Косюк досі називає Олександра Георгійовича губернатором, мовляв, «екс-губернаторів не буває». Власне, і нині народний депутат Домбровський та бізнесмен Косюк, певним чином, працюють в одній сфері: парламентарій займається питаннями законотворчості щодо енергетики, в тому числі альтернативної, у Верховній Раді як в.о.голови Комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки; а бізнесмен втілює у життя, зокрема на Вінниччині, потужні біоенергетичні комплекси та створює робочі місця.
– «МХП сьогодні є одним із лідерів у розвитку зеленої енергетики в Україні. Інноваційні програми і технології, які компанія впроваджує, – одні з найкращих в Європейському Союзі, – каже Олександр Домбровський. – А меморандум, який сьогодні підписали «МХП» та Вінницька ОДА дуже важливий для розвитку регіону. Ми хочемо жити у багатій країні і мати високі зарплати, а це буде можливо лише тоді, коли розвиватимуться і впроваджуватимуться сучасні інноваційні технологічні й економічні проекти.
Ще одну цікаву новину стосовно співпраці з «МХП» повідомив Олександр Домбровський на презентації проекту:
Цього року у Вінницькій фізико-математичній гімназії відбудеться 24-а комплексна олімпіада для школярів «Турнір чемпіонів». Я опікуюся «Турніром» із самого його початку разом із Народним вчителем України Юрієм Пасіховим. 24 роки поспіль до Вінниці на олімпіаду приїжджають найталановитіші діти – переможці міжнародних та загальноукраїнських олімпіад з фізики, математики та інформатики. Це – юні інтелектуали, це майбутня еліта нашої країни. Упевнений, до підтримки цих школярів, підтримки «Турніру чемпіонів» мають долучитися й бізнесові кола. Цього року до такої благородної справи погодився приєднатися Юрій Косюк. Власне, ключовим інститутом, який підтримуватиме «Турнір», стане «МХП». Важливо, щоб цю ініціативу підхопили й інші підприємства.
Народний депутат України Микола Кучер, який свого часу працював в «МХП», з досвіду знає – компанія завжди займалася соціальними проектами:
– Якщо ти маєш справу з успішними людьми, то ти сам будеш успішний. МХП завжди генерував успіх. Кожна людина відповідає за ті кошти, які вона взяла. Я вважаю, що коли залучаються громади і конкретні люди, – це набагато ефективніше. Україну можна любити по-всякому – можна ходити з плакатами, а можна створювати робочі місця і чесно платити податки і заробітну плату.