У п’ятницю, 11 листопада, у залі засідань виконавчого комітету Вінницької міської ради у рамках реалізації Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» відбулися громадські слухання та обговорення Плану дій зі сталого енергетичного розвитку міста Вінниці до 2020 року.
Це – стратегічний документ для забезпечення сталого розвитку міст різних країн світу, що передбачений Європейською ініціативою «Угода мерів» (до якої м. Вінниця приєдналося 1 липня 2011 року). Документ розробляють та впроваджують для вирішення сучасних глобальних екологічних та енергетичних проблем (парниковий ефект і пов’язані з ним негативні зміни клімату, вичерпність викопних енергоресурсів тощо).
Згідно з додатком «Каталог інвестиційних проектів міста Вінниця», загальний обсяг фінансування Плану становить 2728 млн грн. Серед усіх джерел фінансування найбільшу частку мають бюджет міста (близько 22%), кошти підприємства «Вінницяміськтеплоенерго» із запозиченнями (близько 44%), кошти мешканців міста (близько 19%) та водоканалу (7%).
Згідно з Планом, у сфері теплопостачання міста до 2020 року реконструюють системи теплозабезпечення, обладнають дві модульні котельні на біомасі та тепловий насос на очисних спорудах, встановлять індивідуальні теплові пункти.
Транспортна система теж буде модернізована: закуплять нові тролейбуси, а автобуси замінять на більш пасажиромісткі. Розробники Плану дій пропонують впровадити автоматизовану систему управління транспортом (АСУТ) та розбудовувати велосипедну інфраструктуру міста Вінниці. Міський транспорт Вінниці у 2015 році продував 3 тони двоокису вуглецю на особу.
Впродовж останніх років Вінниця стрімко провадить заходи з енергоефективності та енергозбереження, щоб досягти енергонезалежності. Приєднуючись до провідної ініціативи Європейського Союзу «Угоди мерів», українські міста добровільно зобов’язуються підвищувати енергоефективність та нарощувати використання альтернативних і відновлюваних джерел енергії на своїх територіях, а отже – скорочувати споживання традиційних видів палива та зменшувати викиди вуглекислого газу (СО2) у навколишнє середовище щонайменше на 20%, – зазначив Олексій Пидоченко, директор Департаменту енергетики, транспорту та зв’язку виконавчого комітету міської ради.
Виконавчий директор ВБО «Інститут місцевого розвитку» Руслан Тормосов нагадав, що у 2014 році Вінниця підписала меморандум з Проектом USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні».
Цей проект реалізує цілі та завдання із забезпечення енергетичної незалежності міст України. Одним із основних завдань є поліпшення енергетичного планування у містах і підвищення можливості міст приваблення інвестицій. Проте з 2014 року ситуація дуже різко змінилась та з’явився чималий ряд нових викликів, і користуючись тим, що План розроблявся із залученням місцевих спеціалістів, було прийнято рішення поліпшити документ і включити в нього ті аспекти, які з’явились після 2014 року. Сьогодні документ доопрацьований, включаючи територіальні зміни, думку міста та громади, – говорить Руслан Тормосов.
Також експерт інституту пояснив, що ПДСЕР це документ, який визначає енергоефективний розвиток міста. Основний показник – викиди СО2, які Вінниця зобов’язується зменшити. А СО2 – це ще й універсальний еквівалент, який показує, наскільки енергоефективно розвивається місто.
Виконання Плану є візитівкою успішного енергоефективного європейського міста. Вінниця уже багато зробила у цьому напрямі. Ми плануємо підвищити ефективність міської інфраструктури у всіх сферах модернізувавши житловий сектор, бюджетні будівлі (школи, садочки, лікарні), транспорт, освітлення вулиць, – розповів Руслан Тормосов.
Оксана Кисіль, національний координатор «Угоди мерів – Схід», повідомила, що ініціативу Угоди підтримують 98 міст України, також і Вінниця. Місто взяло на себе політичне зобов’язання розробити стратегію розвитку. Експерт закликала вінничан як громаду вносити конкретні зауваження та пропозиції.
І пам’ятайте, коли ми говоримо про енергоефективність, ми говоримо про екологію у вашому регіоні, – наголосила Оксана Кисіль.
Анатолій Колієнко, старший консультант з питань утримання та управління житлом ВБО «Інститут місцевого розвитку», детально розповів про енергоефективні заходи та переваги їхнього впровадження.
Перше, що повинно бути в голові у споживачів, – бережливе ставлення до енергії та відсутність марнотратства. Ми наразі розробили 60 проектів для того, аби покращити абсолютно всі сфери життя вінничан, – пояснив Анатолій Колієнко.
У житловому секторі заплановано затвердити цільові програми зі співфінансування енергоефективних заходів. Оптимізувати споживання комунальних ресурсів мешканцями міста допоможуть інформаційно-роз’яснювальні роботи з населенням та відповідні освітні програми в школах та вузах міста Вінниці. Планується, що такі заходи знизять викиди парникових газів більш ніж на 5%.
Заслухавши доповідачів, громада більшістю проголосувала «ЗА» ухвалення Плану дій зі сталого енергетичного розвитку міста Вінниця (ПДСЕР) до 2020 року. Затверджувати новий План дій сталого енергетичного розвитку м. Вінниця до 2020 року депутати будуть на сесії міської ради.
За інформацією: ГМ ОПОРА