Вінницький краєзнавчий музей презентував виставку «Саксонське зерцало і Магдебурзьке право – основи для Європи», матеріали для якої безкоштовно надав Центр політичної освіти землі Саксонія-Ангальт з Німеччини. Історична виставка демонструвалася у міста Німеччини. Торік побувала в Бельгії, Республіці Білорусь. А влітку цього року її привезли в Україну. Маршрут експозиції короткий і включає лише чотири міста – Київ, Переяслав-Хмельницький, Вінниця та Львів.
Першими оглянути експозицію запросили учнів Вінницького технічного ліцею. Для них координатор виставки в Україні, кандидат історичних наук Катерина Копченко влаштувала екскурсію та міні-екскурс у минуле.
«За дослідженнями сучасних істориків та лінгвістів головні витоки Магдебурзького права сягають сучасної землі Сансонія-Ангальт. Саме тому місто Магдебург представлене на виставці як столиця європейської правової культури Середньовіччя та раннього Нового часу. Матеріали, надані Центром політичної світи землі Саксонія-Ангальт, розповідають про джерела, історичні пам’ятки, наукові роботи, пов’язані з батьківщиною походження магдебургії. У центрі експозиції – постать Ейке фон Репкова, автора «Саксонського зерцала» (збірника правових норм). Представлений і алегоричний образ «Саксонського зеркала», як першої історичної протоформи громадянського суспільства, – розповідає Катерина Копченко. – Мета виставки передусім просвітницька. Вона покликана поєднати культурну історію Європи з історією України, бо сучасна Європа – це не тільки Євросоюз, а й культурний простір, який з часів Середньовіччя був, можна сказати, спільним з Україною».
Вінницький краєзнавчий музей доповнив експозицію матеріалами про розвиток Магдебурзького права на Поділлі. Головний експонат – цеховий прапор, якому понад 200 років.
«Магдебурзьким правом з 1324 року до 1787 року користувалися 105 міст України, в тому числі 50 – на Поділлі. Тому ми і вирішили додати до експозиції експонати, які зберігаються у наших фондах. Це, зокрема, зображення гербів міст, які мали Магдебурзьке право: Брацлав, Хмільник, Шаргород, Вінниця та інші. А ще ми презентували унікальний цеховий прапор, датований 18 століттям, який належав вінницьким шевцям, – каже завідуюча сектора виставкової роботи музею Тетяна Журунова. – Магдебурзьке право дозволяло впорядкувати відносини ремісничих цехів і тому кожен з них мав свій стяг. Звичайно, усіх прапорів ми не маємо, але до наших днів збереглося кілька експонатів. Чому обрали саме цей? Бо він у найкращому стані, у 2007 році пройшов реставрацію і зараз зберігається у фондах музею».
Виставка працюватиме до 10 січня 2017 року. Музейники переконані, що вона користуватиметься популярністю не лише серед учнів і студентів, але й краєзнавців та істориків, які досліджують Магдебурзьке право в Україні.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора