У понеділок, 26 вересня, прем’єр-міністр України Володимир Гройсман провів зустріч із журналістами регіональних ЗМІ. Ініціювали спілкування Кабінет міністрів та "Інтерньюз-Україна" Основна тема розмови з главою Уряду – бюджет країни на наступний рік.
До кінця 2017-го мінімальна зарплата в Україні, за пропозиціями Кабміну, внесеними до парламенту, має зрости до 1762-х гривень, – розповів прем’єр.
Це цифра, яку поки можемо зафіксувати, але ми будемо робити все можливе, щоб збільшити ці стандарти протягом наступного року, – говорить Володимир Гройсман.
Серед пріоритетів бюджетного фінансування – безпека і оборона. На ці сфери планується спрямувати на 14,5 мільярдів гривень більше, ніж торік, загалом оборонні асигнування складуть майже 130 мільярдів гривень.
Не менш важлива проблема України – дороги. Привести їх до ладу прем’єр обіцяє за кілька років. А дієвим інструментом для цього називає створення Дорожнього фонду.
Він буде наповнений акцизами і сплатами на 14,2 мільярда гривень, але ми також забезпечимо залучення міжнародних фінансових організацій до фінансування українських доріг і вважаємо, що загальний бюджет ремонту доріг складе наступного року 35-40 мільярдів гривень. Сьогодні це – близько 20 мільярдів. Ми також плануємо змінити саму систему фінансування: дороги місцевого значення повністю перейдуть в управління на місцевий рівень, таким чином ми зможемо підвищити якість виконання робіт і «включеність» в процес. Але 35-40 мільярдів – це тільки кошти, які ми консолідуємо на рівні держави. У нас є ще можливості і місцевих бюджетів, тобто ці ресурси будуть набагато більшими, – переконаний прем’єр.
Так само з різних джерел Уряд хоче наповнювати майбутній Фонд енергоефективності: 800 мільйонів гривень туди буде спрямовано з держбюджету, ще 3 мільярди – за рахунок міжнародних фінансових організацій.
Нові підходи пропонують урядовці для підтримки фермерства, на що пропонують виділити 5,5 мільярдів гривень.
Зараз мова йде про господарства, що мають до 500 гектарів, вони будуть отримувати компенсацію на гектар землі з урахуванням того, що будуть виробляти продукцію. Великі агрохолдинги самі про себе турбуються. Через механізм кооперації, в тому числі, можемо дати можливість нашим невеликим фермерським господарствам стати експортерами, – каже Володимир Гройсман.
Обіцяє Уряд зберегти наступного року тенденцію до фінансової децентралізації. Щоправда, платити за комунальні послуги у школах та лікарнях місцевим бюджетам доведеться самостійно. Це буде стимулом для пошуку шляхів енергоефективності і енергомодернізації будівель, – вважає прем’єр.
Але ми передбачаємо, що якщо комусь не вистачить ресурсів на оплату таких платежів, ми забезпечили 14,9 мільярда спеціальної дотації, яка завжди підтримає тих, кому буде важко в цей період, – запевнив Володимир Гройсман.
Якщо цього року у держбюджеті було заплановано 6 мільярдів на соціально-економічний розвиток, підтримку територіальних громад, які об’єднались, і на Державний фонд регіонального розвитку, то у 2017-му уряд хоче збільшити ці видатки на третину.
Кірм того, Володмир Гройсман обіцяє (якщо парламент, звісно, підтримає проект держбюджету) зростання на 17% видатків на освіту, в тому числі підняття на третину зарплат вчителям. Збережені будуть і стипендії, до того ж, уряд передбачив на них на 567 мільйонів гривень більше, ніж цього року.
Але ми вважаємо, що треба більше приділити уваги академічним стипендіям, ми маємо заохочувати успіхи у навчанні і над цим потрібно концентруватися відповідним міністерствам наступного року, – зазначив Володимир Гройсман.
Охорону здоров’я в Україні прем’єр вважає «важко хворою». Каже, її потрібно лікувати, в тому числі кардинальними діями. Серед іншого, наступного року уряд передбачає виділити 5,9 мільярдів гривень для фінансування програм забезпечення ліками.
Тільки за старими цінами потреба сьогодні на забезпечення ліками – близько 13 мільярдів, але ми бачимо, що закуповуючи їх через міжнародні організації напряму у виробників, можемо добитися зменшення ціни на 30% і більше.
Орієнтовно на 20% наступного року мають зрости зарплати медикам, – каже Володимир Гройсман. Звернути увагу Уряд планує також на галузь культури. На думку прем’єра, фінансувати її за остаточним принципом далі не можна. Видатки на культуру уряд хоче збільшити на 1 мільярд гривень, в тому числі через фінансування «Євробачення» – на проведення конкурсу передбачено 455 мільйонів гривень.
Але запевняю, що цифра 455 мільйонів, яка закладена, не буде повністю використана, тому що вже Київ дає понад 200 мільйонів гривень, ще будуть надходження. І економія від Євробачення буде повністю реінвестована в українську культуру, – пообіцяв прем’єр.
Повідомив Володимир Гройсман і приємну новину для кінематографістів: на підтримку вітчизняного кіно Уряд хоче наступного року спрямувати півмільярда гривень. Це, на переконання прем’єр-міністра, також інвестиція в інфраструктуру та робочі місця.