Перший тиждень липня виявився активним для жмеринчан. Всі бажаючи об’єднались навколо ідеї покращення простору міста. За підтримки Гете Інституту в Україні, МЗС Німеччини та в партнерстві з ГО «Інститут культурної політики», вже відомі експерти проекту «Лабораторія трансформації. PlanZ»: Ірина Каць, Павло Третьяков, Ірина Френкель до яких долучились в Другому практичному модулі проекту художники-муралісти Олександр Нікітюк та Володимир Ходак, експерт Юрій Слюсар та експерт-урбаніст Влодек Зотов презентували європейський досвід трансформації просторів та досвід Києва. На жвавих обговореннях, що відбулись в приміщеннях бібліотеки, паркових зонах та залі Жмеринської міської ради вирішили перетворити бібліотеку сімейного читання на Центр культурних трансформацій міста, перетворивши будівлю закладу на арт-об’єкт з метою подальшого оновлення контенту, наповненням змісту заходів «книгосховища».
Вже в перший день Влодек Зотов, відомий урбаніст, здійснив вело прогулянку містом спільно з активістами та запропонував до розгляду досить нестандартний концепт, щодо подальшого планування міста та перетворення його в комфортне для будь якого мешканця, в незалежності від району проживання. Його думки стосувалися транспортного сполучення, комунікації між районами та просторів загального користування.
Під час практичних сесій Агенти змін вийшли на вулиці міста, щоб дослідити думку місцевих мешканців про потенційні ресурси та можливості бібліотеки та парків. Бажання городян виявились досить реальними та пов’язаними в першу чергу із зміною годин роботи закладу, (якщо ми говоримо про розширення аудиторії за віком) та визначенням тематичних напрямків для різних цільових груп. Серед респондентів були і таки, які з подивом дізнавались про існування закладу у місті. Тем не менш було запропоновано багато ідей та реальних кроків щодо змін. Результати опитування було проаналізовано та систематизовано спільно із працівниками бібліотек, громадськістю та владою міста.
Концепція мурал-арту, що була запропонована Олександром Нікітюком, допрацьовувалась із врахуванням побажань містян та бібліотекарів. Муралісти на кілька днів занурились у творчий процес, під час якого їм активно допомагали місцеві обдаровані активісти, зокрема Алла Одеська, яка навіть взяла відпустку за основним містом роботи, щоб не лише долучитися до процесу, а й навчитись. Вже з появою контурів малюнку, до бібліотеки почали сходитися містяни та фотографуватися із художниками та котеням, який славно розташувався на полицях із книжками. Котеня – як головний символ малюнку було запропоновано маленької дівчинкою, а будівля бібліотеки вже на другій день робіт отримала другу назва серед мешканців: «Кішчин дім».
Дві зустрічі відбулись в паркових зонах: «Дружби народів» та «Парку культури і відпочинку». На зустрічах з місцевими жителями висловлювались побажання, щодо очищення паркових територій та організації в їх межах певних атракцій: майданчиків, сцен, місць для відпочинку, тощо. Громадяни висловили чимало конструктивних пропозицій та продемонстрували велике бажання змінити власне місто. Дуже гостро було поставлене питання процесу Декомунізації, враховуючи багаточисельні радянські символи та пам’ятники на територіях парків. Враховуючи гостроту проблеми, група експертів замислилась над подальшим використанням радянських символів з точки зору їх використання як трансформованого ресурсу.
5 липня, під час зустрічі в залі Жмеринської міської ради відбулась цікава розмова із працівниками виконкому. Всі виказані побажання та окреслені проблеми були винесені на обговорення в міськраді в режимі діалогу активних громадян з владою. Були відокремленні першочергові завдання з реалізації поданих ініціатив та презентовані рішення, які мають бути втілені в життя вже найближчим часом.
Кульмінацією другого модуля «Лабораторії трансформацій. PLAN Z» стала презентація бібліотечної будівлі, що перетворилась на арт-об’єкт. На свіжопофарбованих стінах розцвіли квіти, оселились метелики та герої книжок. Символом бібліотеки тепер став білий пухнастий котик, що спочиває на книжкових полицях. Не лише вражені жмеринчани погодились з тим, що тепер місце біля бібліотеки може стати новим місцем для зустрічей та спілкування, а й міський голова Анатолій Кушнір та працівник управління містобудування та архітектури Олена Євтушенко, зрозуміли необхідність приведення у відповідність прилеглу територію бібліотеки та реалізацію рекомендацій щодо створення комфортної зони відпочинку найближчим часом, тому що на фоні витвору мистецтва, територія виглядає занедбаною. Саме в момент презентації арт-об’єкту всі присутні зрозуміли ВЕЛИКУ СИЛУ МИСТЕЦТВА, яка здатна примусити владу до реальних кроків. Експертна група проекту та мешканці міста сподіваються побачити оновлений простір вже в серпні.
Як зазначила Ірина Френкель – головний координатор та експерт проекту «Лабораторія трансформації. PLAN Z»: «Під час роботи експертною групою зібрано багато даних, що будуть опрацьовані та презентовані у вересні, як в якості рекомендації для влади, щодо подальших позитивних змін у місті, так і відображені в частині «Трансформація» Першої редакції культурно-економічної стратегії розвитку міста, що буде винесена на обговорення».
За iнформацiєю:
Лариса Тимченко