Конституційний Суд визнав неконституційним положення Закону “Про психіатричну допомогу” про госпіталізацію недієздатної особи до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра без судового контролю.
КСУ рекомендував Верховній Раді України невідкладно привести положення законодавства України у сфері надання психіатричної допомоги у відповідність до цього рішення.
Так, рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Як відомо, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська звернулася до КСУ щодо конституційності положення частини першої статті 13 Закону України “Про психіатричну допомогу”.
Зокрема, мова йде про частину статті, яка передбачає, що особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною, госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна, в тій мірі, в якій воно дозволяє госпіталізацію особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатною, до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна, без судового рішення, прийнятого за результатами перевірки обґрунтованості та необхідності такої госпіталізації в примусовому порядку.
На думку Уповноваженого, частина перша статті 13 Закону “Про психіатричну допомогу” в тій мірі, в якій вона дозволяє госпіталізацію недієздатної особи до психіатричного закладу без рішення суду, суперечить частинам першої та другої статті 29 Конституції України.