Команда проектів «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID та проекту «Прозорий, підзвітний ефективний бюджет на місцевому рівні в Україні» (ПБП) за сприяння Європейського Союзу буде допомагати сільським, селищним та міським громадам.
Децентралізація – процес болісний, але незворотній, як дорослішання. Як допомогти громадам його пережити та не збідніти, а зміцніти – говорили на прес-конференції.
Владислав Філатов, виконавчий директор ВРВ АМУ представив журналістам текст Меморандуму між АМУ та Мінірегіонбудом, у якому головним завданням зазначено формування спроможного місцевого самоврядування в Україні.
– Сьогодні громади мають унікальну можливість отримати фінансову підтримку з боку держави. І ті громади, які об’єдналися у 2015 році, а таких на Вінниччині всього дві, які вже в поточному році отримають близько 5 млн грн на розвиток інфрастуктури, – зазначив Владислав Філатов.
Також на прес-конференції говорили про проблеми, що виникають в процесі об`єднання територіальних громад, та можливості, які будуть отримані в результаті таких об`єднань. Правову підтримку проекту буде здійснювати Сергій Романович.
– Перспективний план, який схвалений Вінницькою обласною радою, сьогодні потребує змін. Тому одним з першочергових завдань нашої команди є його доопрацювання, – сказав Сергій Сергійович, – Також задачею команд є проведення консультативно-дорадчих зустрічей з тими громадами, які прагнуть об’єднатись.
На думку журналістів, головна проблема – це відсутність ресурсів, але насправді ресурси є, треба просто знати де вони лежать. І програма «Бюджетний калькулятор», на думку фахівця з бюджетних питань Ігоря Вернигора, може допомогти кожному мешканцю громади усвідомити та зрозуміти фінансову основу децентралізації.
– Не можна Вінницьку область порівнювати з промисловими регіонами. Ми – аграрна область, де основний ресурс – земля. Як сільськогосподарського призначення, так і промислового. Передача права місцевим громадам затверджувати ставку податку на землю дає можливість збільшити податкові надходження у місцевий бюджет.
Загалом, обидва проекти сьогодні активно реалізовуються на теренах областей України. Щодо Вінницької області, батьківщини фактично основного рушія децентралізації – Володимира Гройсмана, – то вона точно має вийти на передову, адже для цього у області є всі підстави. І команда проектів «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID та проекту «Прозорий, підзвітний ефективний бюджет на місцевому рівні в Україні» ПБП за сприяння Євросоюзу буде допомагати сільським, селищним та міським громадам використати всі можливості процесу для зміцнення та посилення спроможності громад.
Олена Павлова