До 370-ї річниці оборони Вінниці, яка розпочалася 11 березня 1651 року, дослідники з «Центру історії» презентували новий портрет Івана Богуна, козацького ватажка, який очолив опір польському війську.
Як інформують в «Центрі історії», автором нового художнього образу полковника Богуна є Сергій Шаменков, уніформолог, дослідник історії костюму та художник-іллюстратор. Художній твір «Іван Богун, 1656 р.» виконаний акриловою фарбою на полотні. На сірому тлі зображено образ чоловіка у строї козацького старшини у повний зріст.
«У правому верхньому куті зображено особистий герб Івана Богуна – у ренесансному щиті «напнутий лук зі стрілою вістрям додолу, згори дві шестипроменеві зірки», а навколо літери – ИБПВ (Иванъ Богунъ полковникъ вѣнницькии), прикрашений декоративним елементом – трьома пір’їнами білого кольору», ‒ розповідають в «Центрі історії».
За словами дослідників, на картині Іван Богун одягнений відповідно до образу козацького старшини середини XVII століття: він має показну, доглянуту чуприну та великі спущені кінцями до низу вуса. Одягнений у довгий червоний жупан, підперезаний ременем золотого кольору. Полковник одягнений у ферязь – верхній плечовий одяг, що має довгі широкі рукави без великого виложистого коміру, підбитий хутром, оздоблений петлицями (нашивками), застібнутий на верхній ґудзик та петлицю. Поясний одяг продовжують сині обтислі штани – убранє, та жовті високі черевики (чоботи) без підборів. У правій руці полковник тримає срібний пірнач, ліва рука лежить на руків’ї шаблі.
«Картина є спробою наукового опрацювання візуального образу історичної персони та новим експонатом майбутнього Музею Вінниці, придбаним у автора», ‒ додають в «Центрі історії Вінниці».
Довідково.
У 1651 році Іван Богун вів бої на Брацлавщині проти загонів М. Калиновського та С. Лянцкоронського. У боях під Вінницею в березні 1651 року Богун вперше найбільш масштабно проявив свої здібності воєначальника. Залишивши частину свого війська у місті, Богун з рештою вирушив на зустріч польському магнату Лянцкоронському з добірною шляхетською кіннотою. Після нетривалої сутички козаки в удаваній паніці почали відступати до укріпленого по той бік Бугу монастиря, таким чином заманивши в ході бою коронною кінноту на Південний Буг, де крилаті гусари потрапили до завчасно підготованої пастки (козаки перед боєм прорубали в кризі ополонки, притрусивши їх сіном та прикрили снігом, щоб не було видно). Сам Лянцкоронський ледве врятувався від такої смерті.
Незабаром надійшов і польний гетьман Калиновський. Він обложив Вінницю та почав штурм. Проте великого успіху це не принесло. Сучасник (польський шляхтич) з сумом говорив про повну безпорадність і безсилля шляхетського війська перед козаками Івана Богуна.
У цей час підійшли надіслані на поміч гетьманом Хмельницьким козацькі загони на чолі з уманським полковником Йосипом Глухим і полтавським — Мартином Пушкарем. Дізнавшись про підкріплення шляхетське військо в паніці відступило, залишивши весь свій обоз.
У нашого сайту тепер є Telegram
Також запрошуємо на нашу Facebook-сторінку