Штовхались, сварились і на коліна падали на сесії облради у Вінниці, але – безрезультатно
Сьогодні, 12 грудня, на позачергову сесію зібралась Вінницька обласна рада. На порядок денний винесли єдине питання – «Про звернення депутатів обласної ради 7 скликання до депутатів Вінницької міської ради та міського голови стосовно народного пам’ятника Тарасу Шевченку на площі Героїв Небесної Сотні».
У сесійній залі зареєструвалося 48 депутатів із 84 загального складу ради. Приблизно стільки ж на сесію прийшло й активістів, причому – з різними поглядами. На балконі сесійної зали вони виставили банери з написами: «Зрадники проти Небесної Сотні. А ви?», «Не перетворюйте великого Тараса на Леніна», були й інші, на кшталт: «Якщо влада проти Шевченка, то хіба вона українська?».
Ініціатором скликання сесії був депутат облради Володимир Барцьось.
Вперше в Україні, а, можливо, й у світі, може статися так, що під благими намірами буде демонтовано погруддя Тараса Шевченка. Ставиться неприпустиме питання: або Герої Небесної Сотні, або Тарас Шевченко. Чи можна так питання ставити, взагалі? Однозначно, що потребує вшанування і пам’ять Героїв Небесної Сотні, і пам’ять Шевченка, – зазначив, представляючи проект рішення, Володимир Барцьось.
У тексті звернення до депутатів Вінницької міськради його автори пропонували поєднати усіх Героїв в одній скульптурній композиції з пам’ятником Тарасу Шевченку.
«Закликаємо вас, шановні колеги, провівши широке громадське обговорення, внести зміни до вже прийнятого рішення – не зносити пам’ятник Кобзарю з площі Героїв Небесної Сотні, а навпаки – увіковічнити Тараса Шевченка у величному пам’ятнику разом з іншими славними синами – борцями за волю України», – йшлося у проекті звернення.
На підтримку такого рішення виступили депутати Жанна Дмитренко від Радикальної партії та Тетяна Редько від «Батьківщини».
До слова запросили представника Благодійного Фонду «Подільська громада», який підтримує встановлення на площі пам’ятника Героям Небесної Сотні Лесю Найчук.
Для мене велика честь бути голосом громадськості й озвучити позицію нашого Фонду, а також – більше 20-ти громадських організацій міста, – сказала Леся Найчук.
У зверненні, яке вона зачитала, йшлося про те, що «немає іншої альтернативи для вшанування подвигу Небесної Сотні, ніж на однойменній площі».
На це з балкона почулись вигуки «Ганьба!»…
Леся Найчук також нагадала, що на своїх загальних зборах, що відбулися у Вінниці, ГО «Родина Героїв Небесної Сотні звернулася з пропозицією до міськради спорудити пам’ятник Героям у Вінниці.
Вони зазначили, що пам’ятник має бути відокремлений від будь-яких інших історичних подій та постатей. А також погодили проект майбутнього монументу – «Дерево свободи» у вигляді вишні, – говорить Леся Найчук.
Балкон при цьому знову скандував, але вже по-різному – активісти почали сваритись між собою.
Для мене ситуація абсолютно незрозуміла, тому що обов’язково ми маємо вшанувати і Тараса Шевченка, це – геній нашого народу. Але ми не можемо обійти стороною і не вшанувати пам’ять Героїв Небесної Сотні. Ми всі є патріотами нашої держави. Я підтримую, що має бути місце у Вінниці і пам’ятнику Небесній Сотні, і пам’ятнику Кобзарю, – сказав депутат від фракції БПП «Солідарність» Сергій Ткачук.
Знайти компромісне рішення щодо об’єднання композиції запропонував депутат від «Батьківщини» Геннадій Мазур, але в цей час на балконі почалась штовханина, тому голова облради Анатолій Олійник змушений був перервати сесію.
Після перерви градус напруги в сесійній залі ніяк не спадав. Знову виступали активісти – як ті, хто за пам’ятник Небесній Сотні на однойменній площі, так і ті, хто проти знесення погруддя Тарасу Шевченку.
Я вважаю, що той Шевченко саморобний, з якого відвалюється плитка, це – не вшанування великого Кобзаря, це – знущання над його пам’яттю, – сказав один з громадський активіст Денис Котов.
Від фракції «УКРОПу» взяв слово депутат Микола Віннічук:
Сесія обласної ради – це не місце, де політичні сили, окремі неврівноважені люди практикуються в дискусії. Ми прийшли приймати рішення, і має перемагати здоровий глузд… Коли немає консенсусу, то ні одна гілка влади не повинна приймати рішення, яке розхитує ситуацію в державі. А сьогодні міська рада прийняла рішення, яке штучно розхитує ситуацію в найстабільнішій області України. Для чого це зробили? Кому це вигідно? Треба шукати мотиви…
Чого депутати Вінницької обласної ради повинні відповідати за дії і рішення депутатів міської ради? Де були ви, коли приймали це доленосне рішення? Чому ви тут кричите, а не були в міській раді і не показували депутатам, де їхнє місце? – звернувся до активістів на балконі та колег-депутатів представник «Самопомочі» Євген Власюк.
Олег Легеза, депутат облради від БПП «Солідарність» зачитав звернення родичів Героїв Небесної Сотні зі Жмеринки:
«Ми з великою повагою ставимось до Великого Кобзаря. Родинам Небесної Сотні сподобався проект пам’ятника, який запропонували встановити у місті. Нас підтримують кілка десятків різних громадських організацій. Місце вибрано символічно – саме звідти люди їхали до Києва Ми вдячні авторам проекту. Ми дуже сподіваємось, що і в Жмеринці згодом появиться пам’ятник Героям Небесної Сотні».
За словами Олега Легези, звернення підписали батьки Героїв Небесної Сотні Олександр Брезденюк та Людмила Полянська.
Емоційно виступав в сесійній залі представник ГО «Український дім» Валерій Щербань – за трибуною він ставав на коліна. Каже – перед матір’ю полеглого на Майдані Максима Шимка.
Я його знав, він сам колись підписувався під зверненням, щоб там був пам’ятник Шевченку… Небесна Сотня – це святе, Шевченко – це наша історична пам’ять, наш дороговказ, – сказав Валерій Щербань.
Приїхав на сесію Вінницької облради і голова БФ «Родини Героїв Небесної Сотні» киянин Андрій Павленко, який ініціював встановлення «Дерева Свободи» у Вінниці:
Жодного з вас, крикунів, не було з нами 20 лютого, 18 лютого, так що помовчіть, – звернувся він до активістів на балконі, але цим їх не заспокоїв, ледь знову не дійшло до штовханини. Цього разу – за трибуною.
Ваш земляк Леонід Полянський загинув, захистивши мене… – розповів Андрій Павленко. – Тому я маю право на слово і на свої пропозиції…
Пристрасті у Вінницькій облраді стали шоком для народного депутата України від «Батьківщини» Альони Шкрум, яка відвідала сесію. Каже, не думала, що через такі, здавалося б, прості питання, можуть бути настільки палкі дискусії.
Проблема, про яку говорять сьогодні, розділяє суспільство, розділяє вінничан. Україна зараз переживає дуже важкі часи. Нас розділяють за тими, хто був на Майдані і не був, за тими – хто рука Кремля і хто суперпатріоти, на суперреформаторів і тих, хто проти реформ. Але, насправді, є лише люди, які люблять Україну і намагаються щось зробити для неї, і ті, хто намагається її зруйнувати. Мені здається, що питання увіковічення Небесної Сотні Тараса Шевченка – точно не те питання, яке має розділяти вінничан. Я впевнена, що файне місто Вінниця вмістить в собі обидва пам’ятники, – сказала парламентарій.
Наостанок знайти компроміс пропонував депутат від БПП «Солідарність», заступник голови ОДА Олександр Крученюк.
Я переконаний, що ні ті хлопці, які загинули на Майдані, ні ті, хто поліг в АТО, не хотіли б цього сценарію, щоб зверху кричали і нав’язували свою думку. Ми, депутати, обрані для того, щоб знайти спільне бачення оптимального вирішення того чи іншого питання. Давайте до наступної сесії знайдемо у Вінниці підходяще місце для гідного пам’ятника Тарасу Шевченку, – сказав Олександр Крученюк.
Але депутати на його пропозицію не пристали. Як, зрештою, і не проголосували за пропонований варіант звернення до міської ради, навіть – за основу.
А після кількох спроб ухвалити рішення виявилось, що кворуму для продовження роботи сесії немає, – депутати поступово розійшлись.
Ми маємо бути активними, як сьогодні це було, але до прийняття рішення. Якщо Вінницька міська рада вже прийняла рішення, його потрібно виконувати. На мій погляд, та дискусія, яка відбулася – не логічна. Це має перейти в нішу площину – переговорів з депутатами міської ради, але це – не наші повноваження, – прокоментував перебіг сесії голова облради Анатолій Олійник.
Натомість, окремі активісти вирішили пристрасті із сесійної зали обласної ради перенести до міської – вони разом вирушили забирати офіційну відповідь міськвиконкому на своє ж звернення стосовно питання пам’ятника Шевченку до Прозорого офісу.
На вході активісти трохи поштовхались зі співробітниками «Муніципальної поліції», серед яких були переважно учасники АТО, уже традиційно назвали їх «тітушками». Відповідь на своє звернення вони таки отримали і самі ж собі її зачитали. Як виявилось, у міськраді офіційно відповіли, що жодних рішень про демонтаж погруддя Тарасу Шевченку на площі Героїв Небесної Сотні там не приймали…