У рамках VI Міжнародного інвестиційного форуму "Вінниччина – бізнес в центрі України", що пройшов у Вінниці 7 вересня, відбулась панельна дискусія – "Інвестиції в інфраструктуру – шлях до економічного розвитку територій". Захід проходив у Вінницькому центрі розвитку місцевого самоврядування за підтримки Програми «U–LEAD з Європою».
В обговоренні механізмів залучення інвестицій взяли участь представники об’єднаних територіальних громад Вінниччини, місцевої влади, бізнесу та експерти. Модератором дискусії виступила Оксана Гарнець – керівниця швейцарсько-українського проекту DESPRO « Підтримка децентралізації в Україні».
З вітальним словом на початку зустрічі виступив Андрій Гижко, перший заступник голови Вінницької ОДА.
Вінниччина вже тривалий час збирає бізнес спільноти , виробників, представників місцевої влади та підприємців на форум з питань інвестицій, але цього року , вперше, ми запропонували для дискусії тему розвитку туризму, адже це недооцінений в Україні напрямок, який має великий потенціал. Сьогодні варто говорити як про державну підтримку, так і про ініціативи на місцях. Ми маємо розуміти, що останнім часом населення мігрує до великих міст, раніше 54% населення проживало у селах, а 46% – у містах, тепер навпаки – 46 % у селах і 54% у містах. Міста розвиваються, а от у селах залишається здебільшого населення пенсійного віку і ось тут сільський туризм може стати в нагоді. У сусідній Польщі це доволі прибутковий бізнес , але не менше можливостей є і в Україні. Напрямок туризму на Вінничині надзвичайно перспективний, він має включатись у стратегії розвитку громад, – зазначив під час виступу Андрій Гижко.
В обговоренні взяв участь Руслан Демчак – народний депутат, заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансової політики та банківської діяльності. На прикладі КП «Добробут» Іллінецької ОТГ він пояснив механізми залучення фінансових інвестицій у комунальну сферу, підкреслив прибутковість комунальних підприємств, які можуть створюватись і в галузі сільського господарства, а також ознайомив присутніх із можливостями лізингу та фінансових фондів громад.
Особливу зацікавленість представників ОТГ Вінниччини викликали виступи спікерів на тему розвитку туризму.
Сьогодні стоїть завдання, врахувуючи загальнонаціональні тенденції, визначити пріоритети розвитку туристичної галузі на рівні областей та громад . ОТГ повинні створювати кластери. Не всі території мають якісь особливі принади, не всі мають дороги, інфраструктуру, але варто об\єднуватись – це дасть можливість створити туристичний продукт – хтось перевозить, хтось годує, зустрічає туриста і веде екскурсії, тобто повний маркетинг та менеджмент. Це і здорова конкуренція, і такий вектор, що надалі зрушить питання на регіональному та державному рівні. З боку держави є певні преференції, цей напрямок незарегульований, так, є законодавчі колізії, але вони не критичні. Головне – це розуміти, що туристичний продукт має передбачати якість послуг і стандарти, і це питання не держави, а бізнесу. Крім того, варто зазначити, що в Україні зростає кількість готелів, закладів туристичної інфраструктури, але це ті території, про які знають всередині країни і у світі, тому без промоції туризм неможливий», – пояснив Іван Ліптуга, президент національної туристичної організації, радник віце-прем’єр-міністра – Міністра економічного розвитку і торгівлі України.
Олег Левченко – директор Вінницького ЦРМС наголосив на системному підході залучення інвестицій в громади.
Інвестиції в розвиток інфраструктури Вінниччини склали 445 млрд грн. Громада сама приймає рішення, куди інвестувати, але є загроза неефективного витрачання коштів через недостатній рівень компетенцій. Пріоритети інвестицій – це не обов’язково вікна, двері, це стале функціонування системи, всього напрямку. Соціальні інвестиції мають корелюватися із стратегічними планами і виконуватись на професійному рівні, – зазначив під час виступу Олег Левченко і презентував присутнім приклади мережевого моделювання надання послуг як основи раціонального розвитку громад.
На компетенціях представників ОТГ наголосила і Юлія Грицку-Андріяш , менеджер Південно-Західного Хабу Програми «U–LEAD з Європою».
Досвід Європи показує, що реформа місцевого самоврядування передбачає вміння представників громад розпоряджатися ресурсами. В рамках напрямку «Місцевий економічний розвиток» Програми «U–LEAD з Європою» планується охоплення всіх громад України навчальними заходами, поїздками за кордон з обміну досвідом. Крім того, передбачається і менторська підтримка в рамках пілотних проектів. Ми допомагаємо у розробці проектів, це можуть бути і стратегії, і крафти та інші ініціативи. В Європі будь-який пам’ятник, церква чи сквер може бути туристичним продуктом, ми повинні навчитись це робити. Тому, інвестиція в людей – це найкраща інвестиція для сталого розвитку громад, – підкреслила Юлія Грицку -Андріяш.
На завершення панельної дискусії учасники ознайомились із цифровими технологіями за напрямком туризм від Олексія Сивака, GR директора CFC consulting, а також із можливостями розвитку гастротуризму на Поділлі від Олени Павлової , засновниці проекту «Гастрогід Вінниччини».