Справжні скарби та твори мистецтва знаходять у стінах, на стелях та горищах колишніх панських маєтків в Україні. Один із таких зберігся на Вінниччині. Це палац Сергія Мерінга у селі Стара Прилука – точна міні-копія Маріїнського, що в Києві.
У палаці Мерінга знаходили чималу кількість золотих монет, які чеканили у 1896 році. А ще – персидські килими, антикварний посуд та картини відомих художників. Усе було заховано у стелі. Знайшли цей скарб робочі, які 60 років тому капітально ремонтували будівлю. Палац звів Сергій Мерінг, син відомого і найбагатшого київського лікаря. На початку двадцятого століття під час більшовицької окупації Сергій Мерінг втік, залишивши скарби, на які й нині полюють «чорні» археологи зі всієї України.
Розповідає Юрій Косач, директор Староприлуцької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату:
"Чорні" археологи Їздять по ворожках, по екстрасенсах, а ті говорять, що ще багато скарбі не найдено. Кажуть, що на території цього палацу, можливо, десь в парку заховано золоту ляльку вагою 36 кілограмів, мовляв, вона з чистого золота ще й прикрашена дорогоцінним камінням.
До речі, цінні артефакти в Старій Прилуці знаходили не тільки в маєтку, а й на сміттєзвалищах. Туди під час ремонту вивозили з палацу будівельні відходи. Місцеві розповідають, що якось одна бабуся випасала худобу біля сміттєзвалища та побачила, що щось у траві виблискує. Виявилося, то були золоті монети, які вимив дощ.
Валентина Вільчинська, жителька Старої Прилуки, згадує:
Познаходили люди дуже багато золота. Після того перекопали все сміттєзвалище. А на початку шістдесятих років минулого століття місцевий тракторист розчищав русло річки, у мулі він знайшов горщик із золотом й одразу втік із села.
Художні полотна, зокрема портрет Сергія Мерінга, що знайшли у стінах староприлуцького палацу, нині можна побачити у експозиції Вінницького художнього музею.
Що ще приховує палац та земля Старої Прилуки? Напевно, з часом ще якісь таємниці буде розкрито…