Вінницька область налічує п’ять тисяч водних об’єктів, а також річки Південний Буг та Дністер з притоками. Але проблема питної води та води для зрошення сільгоспугідь в регіоні стоїть досить гостро. Щоб розчистити джерела, які живлять водойми і таким чином підвищити рівень води у водних артеріях, за рахунок Вінницького обласного екологічного фонду торік закупили земснаряд. Розчистивши перших 250 метрів річки Десенки у передмісті Вінниці, фахівці помітили збільшення притоку води, повідомив перший заступник голови Вінницької ОДА Андрій Гижко.
«Раніше розчисткою річок займалося басейнове управління, якому належало 14 очисних комплексів. Нині техніка, яка використовувалась, вже вичерпала свій ресурс і не може експлуатуватись, тож минулого року було виділено більше 3 млн. грн. на придбання нового земснаряду, який вже приступив до роботи, – каже Андрій Гижко. – Наразі розчищається дно річки Десенка – це є найбільша притока річки Південний Буг, яка несе на собі велике навантаження по воді. Ще один земснаряд, який придбала Вінницька міськрада, розчищатиме Південний Буг. Як кажуть екологи, розчистка водойм покращить якість питної води для вінничан та дасть можливість наситити вологою ґрунти. Завершити роботи плануємо восени».
Потужність агрегату дозволяє підняти 400 м. куб. ґрунту за годину. Це дає можливість очищати дно водойми до 8 метрів у глибину. Через насосну групу намул з глибини викачується на берег. Також до комплекту обладнання входить фреза, яка дозволяє поглиблювати дно. Піднятий на берег намул за можливості його вивозитимуть. Якщо техніка не зможе заїхати – розгортатимуть і засіватимуть травою.
Свого часу у Вінницькій області працювало 36 земснарядів, які регулярно розчищали не тільки річки, але й ставки у селах, на цукрових та спиртзаводах. Тепер в області планують повертатися до цієї практики, оскільки якість питної води стає дедалі гіршою.
Олеся Шуткевич