Унікальні сторічні раритети та «стіл Петлюри» – на виставці у Вінниці (відео)

Відео Новини Вінниці

Сьогодні, 15 травня, у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку «Українська революція 1917–1921 рр на теренах Поділля».

Серед експонатів – оригінальні документи, часописи періоду визвольних змагань (1917–1921 років) з фондів Вінницького обласного краєзнавчого музею та Державного архіву Вінницької області, світлини з колекції Музею історії міста Києва, реконструкції одностроїв, амуніції та зброї Дієвої Армії УНР з фондів Центру історії Вінниці.

Це – надзвичайно цікаві експонати, документи про ті буремні події столітньої давнини, про людей, які віддали своє життя у тій нелегкій боротьбі, про події, які відбувалися на теренах нашої Вінниччини. Ця виставка стала можливою завдяки плідній співпраці наших закладів: Вінницького краєзнавчого музею, Музею історії міста Києва, Державного архіву Вінницької області, Центру історії Вінниці та родини Максима Царенка, колекція якої неодноразово демонструвалась у наших залах, – розповіла директор музею Катерина Висоцька.

Цього разу родина вінницького історика, фалериста та геральдиста, помічника народного депутата України Олександра Домбровського Максима Царенка надала для експозиції понад 20 нагород Австро-Угорської імперії початку ХХ століття.

Саме такі нагороди та військові відзнаки були на вояках Австро-Угорської армії, зокрема, на Українських Січових Стрільцях, які брали участь у національно-визвольній боротьбі на теренах Поділля. Ці речі допомагають зрозуміти дух епохи, відчути ті моральні цінності, які мали представники іноземних та української армій, підкреслюють включеність подій Української революції в загальноєвропейський контекст, – говорить Максим Царенко.

Родзинкою виставки – став легендарний «стіл Петлюри». Припускають, що саме за ним працював Головний Отаман під час перебування Директорії у Вінниці. Науковці також вважають, що за цим столом у травні 1920-го року Симон Петлюра підписував міждержавні документи із Маршалом Польщі Юзефом Пілсудським.

Цей стіл передали у 1960-х роках з Вінницького міськкому партії, коли проводили реконструкцію будівлі. Його занесли до кабінету директора, звідти дуже важко було його забрати. Для того, щоб тепер його перенести до зали, ми викликали реконструкторів з Києва. Вони впродовж дня його розбирали, потім перенесли сюди і тут по деталях монтували. Стіл – дуже важкий, по деталях його переносили 8 чоловік. Якби не фахівці з Києва, ми ще довго боялися б його переносити, щоб не пошкодити. У майбутньому плануємо його реконструювати, відновити деякі елементи. Думаю, він буде гордістю нашого музею, – розповідає завідувач відділу новітньої історії обласного краєзнавчого музею Лариса Семенко.

За її словами, своїх дослідників ще чекає й історія самого стола:

Є версія, що він належав родині Грохольських, але це ще потрібно досліджувати, – каже Лариса Семенко.  

Історія, все таки, вчить. Вона є досить вимогливою, жорсткою вчителькою. Сьогодні ми постійно звертаємось до подій сторічної давнини – озираємось назад, щоб зрозуміти, де ми сьогодні і де будемо в майбутньому. Наголос робимо на уроці, винесеному сторіччя тому, який політичної єдності – якщо ми не поставимо інтереси держави вище політичних чи корпоративних інтересів, ми можемо вкотре втратити українську державу, – вважає директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун.

Колекцію військових одностроїв часів визвольної боротьби, техніки, зокрема, реконструкцію гармати 1909 року та панцерника «Петлюра», репліку Бойового Прапора 3-ї Залізної дивізії на виставці представив Центр історії Вінниці. Щоправда, панцерник довелось розмістити на вулиці – біля входу до музею.

Репліку Бойового Прапора ми отримали минулого року з дозволу міністра оборони. Виставка має показати тяглість, безперервність державної, урядової, військової традицій Української Держави 1917-21 років та сучасності. Ми бачимо ті самі символи, ті ж заклики, ті самі гасла, дуже подібні пресові сповіщення. Як на мене, основна мета виставки – щоб щороку 24 серпня ми відзначали День відновлення української Незалежності, а не її проголошення. Бо, вживаючи слово «проголошення», ми відмежовуємо те, що було за нашими спинами. Але погляньмо на рукав військових, які проливали кров за нашу землю 100 років тому – там ті самі тризуби, які носять хлопці в сучасних Збройних Силах, – говорить директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.

Триватиме виставка у Вінницькому краєзнавчому музеї до 2 вересня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *