Недавня пожежа в торговельно-розважальному центрі російського Кемерова, яка забрала життя десятків людей, примусила не тільки Росію, а й інші країни задуматися про пожежну безпеку в ТРЦ та інших громадських об`єктах. Так, українська влада анонсувала перевірки щодо готовності місць масового дозвілля до екстрених ситуацій, планів дій для уникнення фатальних наслідків надзвичайних подій, та конкретної наявності та справності вогнегасників в офісах і масових закладах.
«Вінницькі ТРЦ постійно перевіряються за відповідним графіком», – кажуть рятувальники
Наскільки убезпечені від форс-мажорних ситуацій ТРЦ Вінниці? У прес-службі ГУ ДСНС пояснюють, що «торговельно-розважальні заклади відносяться до об’єктів підвищеної небезпеки. Тому постійно перевіряються на предмет дотримання норм пожежної безпеки за відповідним графіком. Так, нині перевірки тривають у двох вінницьких ТРЦ – «SkyPark» та «Магігранд». І це не пов`язано із трагічними подіями в російському Кемерові, це – планово».
У прес-службі додають, що «під постійним контролем фахівців ДСНС знаходяться заклади соціальної сфери Вінниччини. Зокрема, торік під час планових перевірок у школах, садочках, лікарнях та інших соціальних закладах було виявлено низку порушень правил пожежної безпеки, складені відповідні протоколи, а справи стосовно деяких закладів навіть спрямовані до суду».
Тобто вінничанам немає чого хвилюватися? Хочеться вірити… Проте, аргументовано заспокоїв городян стосовно безпеки перебування у закладі поки що тільки один ТРЦ, оприлюднивши в соцмережі Фейсбук детальну інформацію про свою протипожежну систему та шляхи евакуації. Чи є така система в інших?
«Не можу сказати, що абсолютно всі ТЦ Вінниці дотримуються правил», – архітектор Віталій Плясовиця
Зрозуміло, що не тільки наявність вогнегасників та можливість вчасно відкрити двері врятують відвідувачів ТРЦ, якщо там трапиться біда. Усі протипожежні норми мають бути враховані ще при будівництві закладів. Наскільки серйозно це контролюється? Про це журналіст ВінницяОк запитав у вінницького архітектора Віталія Плясовиці.
Пожежна безпека в торговельних центрах та й у житлових будівлях – це найважливіша складова всього організму об`єкту. Забезпечення ТЦ усіма протипожежними системами – це найдорожче та непросте задоволення для власників торговельних центрів. Можу сказати, що українські будівельні норми – одні з найскладніших та жорстких серед усіх європейських, і основний текст їх переписано ще зі старих радянських норм, – каже пан Віталій. – Чому так важлива пожежна безпека саме у великих ТЦ? Відповідь проста. У торговельних комплексах – величезні простори та площі, а вогонь, як ми знаємо, любить кисень і дуже швидко поширюється. І ще – велике скупчення людей. Під час надзвичайних ситуацій людина панікує та не може швидко й адекватно реагувати та робити те, що необхідно в таких випадках. Вінниця, як і будь-яке інше місто, має низку великих торговельних центрів. Кожен проект ТЦ проходив експертизу, в тому числі й погодження з пожежною службою. При здачі об`єкту представники ДСНС також його перевіряють і приймають. Абсолютно всі участники – від проектування до здачі в експлуатацію, підписуючи папери, несуть відповідальність. Усі відхилення від проекту, перепланування чи реконструкція, або неправильна експлуатація будівлі та всіх протипожежних систем, у тому числі несправність, – уже на совісті та відповідальності власників ТЦ. Найголовніше у всіх будівельних нормах – це безпека та збереження життя людини. Для цього прораховується, як максимально швидко евакуювати людей, викликати пожежну службу та автономне гасіння вогню. Виходячи з максимального наповнення людей та площі ТЦ, розраховується кількість сходових клітин та виходів на вулицю, монтується пожежна сигналізація з обов`язковою здачею на пульт охорони, автоматичне водяне пожежогасіння та розміщення пожежних щитів. Це основні й найголовніші принципи, які можуть врятувати життя людей. Хочу підкреслити, що ескалатори, ліфти та двері з автоматичним відкриттям не враховуються як засіб евакуації. Я не можу сказати, що абсолютно всі ТЦ Вінниці дотримуються правил, порушення є. Але й вказувати на помилки не можу. Є органи, які повинні це перевіряти, і власники, які несуть за це відповідальність. Чому, як тільки трапляється біда, одразу згадують і починають перевіряти інших?
Із Віталієм Плясовицею не можна не погодитися. Приміром, перевірки дитячих таборів в Україні активізувалися та стали прискіпливішими після загибелі в пожежі трьох дівчаток у таборі на Одещині… Жорсткішим ставав контроль за атракціонами після загибелі дітей в уманській «Софіївці» та в Харкові… А буквально вчора, 28 березня, майже впритул до входу на станцію метро «Лівобережна» у Києві вигорів магазин (на щастя, люди не постраждали)…
Отож чи безпечні вінницькі ТРЦ? Поки не пройшли перевірки, питання залишається риторичним. У ГУ ДСНС запевняють, що готові перевіряти будь-які об`єкти у будь-який момент.