За кілометр щодня ходять по воду мешканці села на Вінниччині

Новини Вінниці

У селі Лука Барська Барського району на Вінниччині криниці є ледь не в кожному дворі. Але більшість з них вже порожні. Щоб набрати води декому доводиться йти кілометр до джерела, втім і в ньому вода вже закінчується. На дні – самі водорості.

Щоранку В’ячеслав Сапович чіпляє бідон до велосипеда та вирушає шукати криниці, в яких ще залишилася вода. Цього разу пощастило. Їхати довелося недалеко. Сорок літрів вистачить на добу.

У мене – пара поросят, дві собаки, поїсти зварити, посуд помити – то багато не треба. А в кого велике господарство – потрібно багато води, – каже В’ячеслав Сапович.

Тому, у кого велике господарство – збирають талу та дощову воду.

Як тільки трохи припікає сонце – капає з труби, з ринв  – так і ловимо воду – відра підставляємо, – розповідає мешканець Луки Барської Микола Рихнівський.

Пенсіонерка Марія Хлівнюк по воду ходить у долину.

Там в яру є вода. Криниця, стара, спочатку ми діставали рукою, а тепер вже – мотузкою, дуже далеко ця вода, немає близько, – говорить жінка.

А для прання та худоби пенсіонерка змушена топити сніг. Щодня – майже десять відер.

Люди кажуть, води в їхньому та сусідньому селах немає вже три роки. Криниці наповнюються лише після рясних дощів. Увесь цей час сільська рада будує центральний водогін. Але коли його закінчать – ніхто не знає. Голова на виїзді, а секретар коментувати відмовляється.

У села Лука Барська зроблений проект, є документи і готується село Васютинці. Це все, що я можу сказати, – говорить секретар сільради.

Додає клопоту й різка зміна клімату, пояснюють фахівці. Опадів меншає, а температура повітря щороку підвищується на 2-3 градуси.

Фактично, ми вже наблизились до клімату Причорномор’я. Температура повітря, яка нині у нас фіксується, була колись в Миколаївській області. Усе це призводить до інтенсивного випаровування, нагрівання грунту, запаси вологи, що там є, випаровуються і, звичайно, не поповнюються, – каже  провідний гідролог Вінницького регіонального управління водних ресурсів Юрій Гавріков.

Єдиний порятунок для сіл – центральний водогін, кажуть гідрологи. А приватні свердловини потрібно пильно контролювати. Адже запасів артезіанської води – залишилося мало.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *