У п’ятницю, 12 січня, у селі Рахнівка Гайсинського району відбулись урочисті заходи до 80-річчя від дня народження Василя Стуса.
В урочистостях, зокрема, взяли участь начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА, заслужений артист України Станіслав Городинський, перший заступник голови Національної спілки письменників України, поет і літературознавець Віктор Мельник, заступник голови Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво» у місті Києві, поетеса Ніна Гнатюк, заступник головного редактора журналу «Вінницький край», поетеса Валентини Сторожук, представники місцевої влади, вчителі та учні Рахнівської школи, односельці Василя Стуса, рідні та друзі поета.
Вітаючи учасників зібрання, Ніна Гнатюк зауважила:
У ці різдвяні дні дуже хвилююче відвідати землю Василя Стуса, вклонитися його криниці,його пам’яті. Хочеться побажати усім несхитності та віри в те, що спільними зусиллями ми зможемо у майбутньому втілити задуми і сподівання Василя Стуса, за які він боровся і віддав життя. Будьте господарями на своїй землі, несіть у душі і на устах співучу і прекрасну українську мову! Нехай Стус живе у кожному серці!
Після урочистого мітингу учасники зібрання поклали квіти до пам’ятника Василю Стусу. Святкові заходи продовжилися у сільському клубі, де цього дня не було жодного вільного місця, адже жителі Рахнівки пишаються своїм геніальним земляком і свято шанують його світлу пам’ять.
"На Різдво до Стуса",- так назвали організатори святкове дійство за участю аматорських колективів Гайсинського району. Зустріч була теплою і життєстверджуючою, наповненою різдвяними колядками, виступами поважних гостей і живим голосом геніального Василя Стуса.
Цього ж дня у Вінниці, в читальній залі ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва відбувся літературно-мистецький вечір «Велетень нескореного духу» – у рамках щорічних Стусівських читань.
У пам’ятному заході взяли участь письменники, літературознавці та науковці Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського, Донецького національного університету імені Василя Стуса , студенти, фольклорні колективи міста.
Цього року вечір пам’яті вирішили провести 12 січня не випадково, бо саме у цей день 1972 року в Україні розпочалася операція «Блок», під час якої були арештовані українські письменники, художники, правозахисники. Був серед них і Стус, на долю якого випали важкі роки таборів і заслань.
На знак вшанування видатного земляка традиційні Стусівські читання розпочалися із запалення символічної свічі пам’яті. А подарунком до дня народження поета стала презентація другого наукового альманаху «Стусознавчі зошити», який торік заснували викладачі Донецького національного університету імені Василя Стуса.
Відкриваючи вечір, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Світлана Василюк презентувала видані до ювілею поета-земляка коштом обласного бюджету книгу-альбом «Земля Івана Богуна – колиска Василя Стуса» (упорядник Ніна Гнатюк) та науково-популярний нарис «Василь Стус: відлуння і наближення» (автори книги викладачі кафедри теорії та історії української і світової літератури Донецького національного університету імені Василя Стуса – Олег Соловей, Ольга Пуніна, Михайло Жилін).
Вже три десятки років після своєї смерті Василь Стус живе поміж нас. Живе завдяки тим людям, які вивчають його творчість, які пам’ятають і пишуть про нього і знають не тільки як поета, але й як людину, – зазначила Світлана Василюк.
Актор Вінницького державного академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського Микола Андрушко декламував поезії Василя Стуса. Свої музичні вітання демонстрували «Етномайстерня Коло» та студенти Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича.
Бібліотекою ім. К.А. Тімірязєва були підготовлені тематичні виставки до 80-річчя від дня народження В.Стуса.
За інформацією: Вінницька ОДА