25 переселенців зі східних областей та Криму виграли гранти від Євросоюзу на стовідсоткову компенсацію вартості обладнання для їхньої власної справи.
Все розпочалося майже рік тому, – каже Валерій Нікітюк, керівник проеку ЄС "Центр адаптації переселенців та підприємців із зони АТО та Криму у Вінницькій області", – тоді Євросоюз вирішив підтримати переселенців зі східних областей та Криму. Він відшкодовував більший відсоток, Вінницька ОДА – решту. Люди, які приїхали і започаткували свою справу могли купити собі обладнання на суму не більше 15 тисяч євро, а ми вже відшкодовували ці гроші у 100% розмірі.
Участь у конкурсі взяло 38 підприємців – переселенців. Проте, перемогу здобули 25. Для участі їм варто було зареєструватися у Вінницькій області, як приватні підприємці і розпочати власну справу. Купити собі обладнання. Комісія перевіряла чеки та нові покупки.
Таким грантом скористався, зокрема, луганчанин Олександр Вєрюханов. Він зайнявся "перетяжкою" старих меблів.
Я вмів це робити, бо таким же займався у Луганьску, – каже підприємець, – у нас в Луганську було досить потужне та відоме підприємство, тому те, що вмів робити, тим і зайнявся. Нині у мене працює 8 чоловік. Беремо тих, хто хоче працювати, не дивимося хто і звідки, аби людина хороша була і у неї була жага до праці. Ми купили нову "Газель" за грантові кошти. Це дало нам потужний поштовх вперед. Самотужки нам до цього треба було йти 2-3 роки. Ми зараз не тільки оновлюємо меблі, а й створюємо нові. Плануємо розширитися і взяти на роботу ще чоловік 5-8.
Грантовою програмою від ЄС скористалася і донечанка Світлана Солдатко.
У Донецьку я працювала маркетологом. Шиття було хобі. Коли дізналася, що можна так розпочати власну справу, відразу взялася. Пішла на курси шиття. Спочатку за одні грантові кошти купила одну машинку. Потім дізналася про інший грант – придбала інших дві. Було страшно. Найстрашніше було те, що потрібно було за власні кошти купувати обладнання, а потім повертали гроші. А де взяти кошти, щоб купити? Я навіть мріяти не могла, що банк повірить нам, переселенцям і дасть кредит. Але нічого, повірили і дали більше, як на 50 тисяч. Я купила машинки, маю і вишивальну машинку. Уже клієнтів побільшало. Можу щось оригінальне їм запропонувати. Зараз планую взяти іще одну людину, яка буде мені допомагати, – говорить Світлана Солдатко.
Учасники проекту впродовж року створили 118 робочих місць у Вінницькій області. Представники ЄС кажуть, з наступного року Євросоюз готує нові гранти для переселенців зі східних регіонів та Криму.