15 липня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки: «Зброя та військове спорядження: від давнини до сучасності». Експозиція, яка налічує більше 300 експонатів, підготовлена спільно Національним музеєм історії України та краєзнавчим музеєм Вінниччини.
«На виставці представлено більше 300 експонатів. З них 288 предметів ‒ це колекція Національного музею історії України. Решта ‒ це колекція нашого музею», ‒ повідомила під час відкриття виставки директорка краєзнавчого музею Катерина Висоцька.
Так, з колекції ВОКМ до експозиції увійшли предмети, які були передані закладу у 2014 році управлінням СБУ у Вінницькій області. Тоді було передано близько 14 одиниць зброї, серед яких: англійський палаш початку XIX ст. кінного полку лейб-гвардії, японські мечі, африканська церемоніальна зброя ХІХ-ХХ ст. тощо.
Цікавим та примітним об’єктом став меч, який розміщено в секторі колекції музею в розібраному вигляді. Як розповів журналісту Вінниця.ОК науковий співробітник музею Євген Тичук, це так званий «кай гунто» ‒ новий морський меч. В даном випадку ‒ зразка 1937-го року.
«Оправа та решта ‒ згідно зі статутом японської імператорської армії того часу. Але самурайські роди мали право брати в стандартній оправі старий клинок. І тут ‒ старий клинок. Можливо, навіть XVI-го століття. Він, на жаль, без жодного підпису. Але це теж бувало, майстер не поставив свій підпис. І це теж було передано СБУ. Знайдена контрабанда в поїзді “Кишинів-Москва”. Найвірогідніше, їхав на московський антикварний ринок на продаж. І меч, в принципі, не з дешевих. Бо якщо порівняти ‒ ось поряд прості піхви. А тут ‒ “в цяточку”. Це шкіра акули, вкрита лаком та зашліфована», ‒ каже історик.
Детальніше ж про колекцію самого Національного музею історії України розповів заступник директора музею Богдан Патриляк
«Взагалі, колекція зброї Національного музею історії Україну почала формуватися на початку XX-го століття, коли відбувалося становлення нашого музею. Він називався тоді «Художньо-промисловий та науковий музей». Формування відбувалося переважно з приватних колекцій. Суттєво колекція зброї постраждала під час німецько-радянської війни. Як ви знаєте, були евакуації, були пограбування. Дуже багато предметів озброєння не повернулося. З іншого боку, після Другої світової війни колекція озброєння нашого музею була доповнена трофейною зброєю. Доповнена предметами озброєння часів Другої світової війни, часів Першої світової війни. На сьогодні ми намагаємося доукомплектувати колекцію нашого музею сучасними зразками озброєнь, які використовуються, між іншим, і в сьогоднішньому збройному протистоянні з російськими агресорами на Сході України і ведемо переговори з Міністерством оборони. Власне, на цій виставці представлена еволюція зброї від палеоліту і, практично, до сучасності», ‒ каже фахівець.
За його словами, на виставці представлено різні зброярські школи. Зокрема, і різні європейські зброярські школи, школи Кавказу, африканських країн. І загалом зброярські школи Близького, Середнього та Далекого Сходу. В цілому, виставка являє собою компіляцію збройного спорядження різних віків та репрезентує військові традиції різних народів. І, як показує практика, окремі предмети були спільними для багатьох народностей.
До прикладу, один з експонатів, середньовічний лицарський меч зразка XIII-століття, розкопаний на території Київської області, був широкорозпосюджений від Західної Європи до території сучасної України.
Предмети озброєння від кам’яної доби до середньовіччя представлено в археологічній частині експозиції, яка розташована в Малій виставковій залі музею. З-поміж найдавніших експонатів: гостроконечники та вістря доби середнього палеоліту (100 — 40-30 тис. років тому); перші кам’яні сокири, що з’являються в неоліті (VII-V тис. до н. е.). Також презентовано чимало видів зброї, які виникли ще за кам’яної доби, зокрема, списи, ножі, сокири та луки зі стрілами.
На виставці можна побачити енеолітичні кам’яні сокири та булави, а також зброю доби бронзи: ножі, сокири, вістря списів та сокири-кельти (V—II тис. до н. е.). Доповнюють експозицію унікальні предмети з колекції ВОКМ — знахідки з курганного могильника XV- X ст. до н. е. із с. Гордіївка, що на Вінниччині — бронзові ножі і шпильки-стилети.
Скіфське озброєння репрезентують короткі залізні мечі-акінаки, вістря стріл та списів, деталі обладунків, кінська збруя та похідне спорядження VІІ-ІV ст. до н. е. Військову культуру сарматів ілюструють матеріали з всесвітньо відомого комплексу поховання сарматського вождя І ст. н. е., яке було виявлене біля с. Пороги, колишнього Ямпільського району Вінницької області.
В Малій виставковій залі, де розміщені більш древні предмети військового спорядження та зброї, для відвідувачів відкриття виставки ексурсію провела завідуюча сектором археології Ольга Грабовська.
У Великій виставковій залі розмістили експонати, що репрезентують новий етап в історії військового мистецтва, який розпочинається в IX ст. після утворення Давньоруської держави. На виставці експонуються зразки озброєння як давньоруських воїнів, так і представників кочівницького світу. Озброєння ХІV-ХVІ ст. складалось з тих самих видів, що й за попередніх епох. Виставка демонструє залізні мечі — одноручні, півтораручні, палаші та наконечники списів, піки.
Також увагу привертають захисні обладунки гусара Речі Посполитої та італійського кірасира XVII ст. Стосовно останнього, то на обладунку можна помітити вм’ятину від кулі з пістолета. До того ж, за словами Тичука, випущеної не здалеку, а впритул.
«Це перевірочний постріл перед продажем обладунку. Тобто, без цієї «міточки» ніхто обладунок не купував. Це відстріл перед продажем», ‒ каже історик.
Окрім того, у Великій виставковій залі представлено різні типи іранських, турецьких, польських та угорських шабель, що були на озброєнні в українському козацькому війську впродовж XVI-XVIII ст.
Серед цікавинок ‒ шашка, розміщена в секції «Зброя Кавказу».
«Всі вони цікаві, насправді. Адже за кожною залізякою може стояти своя історія. До прикладу, ця от верхня шашка була подарована засновнику української громади в Трапезунді. Тобто, шашка кавказька, але зі зворотнього боку там дарчий напис», ‒ розповідає науковий співробітник музею Євген Тичук, який і проводив екскурсію у Великій виставковій залі.
Водночас, зразки японської холодної зброї, а саме мечі ‒ це більше «сувернірка». Датовані XIX-им століттям.
Вогнепальну зброю репрезентують рушниці, пістолети з ударно-кремінними, колісцевими та капсульними замками, виготовленими майстрами Західної Європи, Близького Сходу, Кавказу та Японії XVII-XIX ст.
Зазначається, що цей знаковий для Вінниччини виставковий проєкт організатори приурочили до 30-ої річниці Незалежності України.
Триватиме виставка до 5 грудня.
До слова, раніше таким прикладом міжмузейного обміну стала унікальна виставка золота з фондів ВОКМ на базі Національного музею історії України в Києві.
«Вході реалізації проєкту «Золото Поділля» ми стали більше, ніж колегами. Насправді, цей проєкт, який був започаткований майже рік тому, за останні роки був чи не найуспішнішим в Національному музеї історії України», ‒ каже Богдан Патриляк.
Оскільки подібна практика «зайшла» музейникам, Вінницький обласний краєзнавчий музей цьогоріч відкрив також спільну виставку з Волинським обласним музеєм. За словами Катерини Висоцької, це була виставка «Український визвольний рух. Волинь-Поділля». На сьогодні вона експонується в залах Другої світової війни ВОКМ та експонуватиметься ще до жовтня.
Більше фото з відкриття виставки зброї ‒ нижче:
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці