Вінниччина ‒ серед лідерів продажу землі

Новини Вінниці Топ

На сьогодні Вінницька область є одним з лідерів продажу земель від початку функціонування ринку землі в Україні.

Згідно з інфографікою, опублікованою на сайті Міністерства аграрної політики й продовольства України, Вінниччина посідає четверте місце по країні за площею земель, щодо яких зареєстровані правочини. Відтак, на сьогодні в області укладено угоди на 43,1 гектари землі.

Безумовним лідером за цим показником сьогодні є Полтавщина ‒ угоди укладено щодо 115,6 гектарів землі. Другою йде Харківщина ‒ 112,7 гектарів. Третя ‒ Дніпропетровщина, де було зареєстровано угоди на 72,7 гектарів.

Водночас, Вінниччина ‒ третя по Україні за кількістю укладених договорів. Відтак, в області на земельні ділянки уклали 62 угоди. На першому місці ‒ та ж таки Полтавська область, де укладено 72 договори на землі. На другому ‒ Київщина, де укладено 68 угод.

Загалом, за повідомленням Міністерства аграрної політики та продовольства України, станом на сьогодні в Україні діє 600 земельних угод.

За 12 днів роботи ринку землі 3409 нотаріусів подали заяви для отримання доступу до Державного земельного кадастру, із них 3319 погоджено, 39 перебувають у черзі на розгляд, а відмову отримали 450.

Довідково

1 липня Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко офіційно оголосив старт ринку землі.

За даними BBC, скасування мораторію на продаж землі було надзвичайно тривалим і важким. Депутати розглянули понад 4 000 поправок до первинного варіанту проєкту.  З 1 липня купувати землю зможуть лише фізичні особи. Так триватиме два з половиною роки, до 2024, коли право купувати землю отримають юридичні особи.

Проте і тут є певні умови. Юридичні особи мають бути створені і зареєстровані за законодавством України, а їх учасниками можуть бути лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади. Іноземці не можуть купувати землю в Україні до проведення загальнонаціонального референдуму. Попри його результати, вони також не зможуть купувати землю у 50-кілометровій прикордонній зоні.

До 2024 року «в одні руки» можна буде придбати не більше 100 га. Далі ‒ не більше 10 тисяч га. Нинішні орендарі землі матимуть переважне право на її покупку. Вони також можуть передати це право, але повинні письмово повідомити про це власника землі. До 2030 року мінімальна ціна землі не повинна бути меншою за нормативну оцінку.

Під заставу землі можна отримати позику в банку.

Щоб укласти угоду про купівлю-продаж землі, потрібні такі документи:

  • паспорти та ідентифікаційні коди продавця та покупця,
  • документи, що підтверджують право власності на ділянку (витяг з реєстру прав на нерухоме майно або державний акт),
  • витяг з Державного земельного кадастру,
  • звіт про експертну грошову оцінку ділянки.

Якщо продавець землі володіє земельною ділянкою понад три роки, її розміри не перевищують норми безоплатної передачі, а ця угода є першим за рік продажем нерухомості, то податок на доходи фізичної особи (ПДФО) та 1,5% військового збору (ВЗ) платити не треба.

В іншому разі резиденту доведеться сплатити 5% ПДФО та 1,5% ВЗ від вартості земельної ділянки за договором.

Якщо продавець землі не є резидентом, ставка ПДФО 18%.

Фото ‒ ілюстративне, інфографіка ‒ Мінагрополітики та BBC

Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *