Мінімум у 17 областях України збираються встановити найвищі прапори до 30-річчя Незалежності України, серед них ‒ і Вінницька. Вартість 50-метрового стяга у Вінниці може сягнути 15 мільйонів гривень.
Як повідомляє експертна організація «StateWatch» з посиланням на відповіді обласних державних адміністрацій, систему «Prozorro» та повідомлення в локальних ЗМІ, загалом на такий проєкт можуть витратити 170,7 млн грн з державного та місцевих бюджетів.
Водночас, встановлення прапора буде у Вінниці третім за вартістю в Україні. Дорожче роботи обійдуться лише у Харкові та Броварах на Київщині ‒ 24,5 мільйонів та 20,7 мільйонів відповідно.
До слова, відповідно до інформації, наданої на запити організації «StateWatch» обласними державними адміністраціями, або знайденої у відкритих джерелах, на 170,7 мільйонів гривень, які можуть залучити до встановлення прапорів, можна було б придбати 338,6 тис доз вакцини від COVID-19, якщо ціна складатиме 504 грн за дозу, як було закладено в бюджетну програму МОЗ по вакцинації. До того ж, ця сума може зрости, якщо найвищі прапори встановлюватимуть в ще якихось містах.
За таких умов, 15 мільйонів гривень, які можуть витратити на встановлення стягу у Вінниці, могли б піти на закупівлю 29,7 тисяч доз вакцини.
В StateWatch нагадують, що цьогоріч уряд України через брак коштів вимушений залучати кредити для закупівлі вакцин, а тому пропонують переглянути заплановані витрати на честь 30-річчя незалежності на користь заходів боротьби з пандемією.
Як повідомляє «Місто над Бугом», 50-метровий прапор у Вінниці встановлять на одній з найвищих точок міста ‒ Замковій горі. Флагшток планують встановити до Дня прапора.
Як розповів головний архітектор Вінниці Євгеній Совінський, місце визначили після аналізу та обговорень на Консультативній раді при управлінні архітектури ОДА та Містобудівній раді Департаменту архітектури міськради. Зійшлись на тому, що наразі це місце оптимальне, оскільки тут проводились багаторічні розкопки, це туристичний магніт, а з елементів благоустрою наявна лише стежка.
«Аналізувалися декілька місць по місту, де може бути встановлений такий об’єкт. І фінішно було обрано гору як об’єкт, який найбільш відповідає статусності, скажімо так. Оскільки Замкова гора є визначним місцем саме як урочище. Якщо в цьому урочищі з’являється об’єкт державного рівня, на мою думку, це вважається відповідниками», ‒ каже Совінський.
Водночас, за словами завідувачки сектора археології Вінницького обласного краєзнавчого музею, кандидатки історичних наук Ольги Грабовської, встановлення прапора планується саме там, де вже було здійснено необхідні розкопки та дослідження. Головна мета ‒ не пошкодити культурні нашарування.
«Сам прапор буде встановлений на тому місці, де вже були розкопки, всі перебудови, які пов’язані з укріпленням схилу, з облаштуванням благоустрою. Буде створена спеціальна експедиція для того, щоб там, де ще не було досліджено київською багаторічною експедицією, ми все знову ж таки розкопали, дослідили, зафіксували, передали в музей. Тобто наразі я б сказала, що вживаються всі заходи, щоб не було ніякого пошкодження цієї пам’ятки і щоб ця дуже важлива для розуміння історії міста інформація була зафіксована, збережена, а матеріали були передані до музею. І вже найближчим часом, я сподіваюсь, що все, що ми знайдемо, навіть в рамках спеціальної виставки буде продемонстровано вінничанам», ‒ каже дослідниця.
Також Ольга Грабовська розповіла, що для того, аби не допустити пошкоджень ділянок, де може зберегтись культурно-археологічний шар, цього року запланували археологічну експедицію «Науково-рятувальні розкопки», яку проводитиме Вінницький обласний краєзнавчий музей.
За словами ж директора «Центру історії Вінниці» Олександра Федоришена, територія навколо майбутнього Державного Прапора на Замковій горі буде доповнена додатковими елементами. Вони передбачені просторовою концепцією історико-туристичного комплексу «Замкова гора», створеною ініціативною групою у 2018 році для даної території.
Проєкт передбачає ремонт підходів та під’їздів навколо монумента з флагштоком. Його також планують підсвітити, щоб добре проглядався у темний час доби. Наразі проєктно-кошторисна документація на експертизі, – зазначають у департаменті капітального будівництва Вінницької міськради.
Нагадаємо, що встановлення флагштоку на території Замкової гори погодив виконком міськради.
Фото ‒ ілюстративне та «Міста над Бугом», інфографіка ‒ «StateWatch»
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці