У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї започатковують новий онлайн-проєкт «Наш край у поштових листівках і світлинах до 1917 року». В рамках першої частини проєкту співробітники закладу презентували світлини дореволюційного Брацлава.
Як зазначають в закладі, у фондах музею зберігається значна колекція листівок і світлин кінця ХІХ – початку ХХ ст.
«На листівках зафіксовані панорами міст і містечок та окремі вулиці, культові та оборонні споруди, державні установи і навчальні заклади, підприємства і крамниці, базари і ярмарки, театри і сквери, важливі події тощо. Світлини – переважно портретні та групові, виконані у фотоательє, однак зустрічаються також пейзажні, архітектурні, інтер’єрні, зроблені як професійними фотографами, так і аматорами. Світлини і видові листівки як різновиди зображальних джерел вельми важливі для дослідження минувшини краю, адже вони у буквальному розумінні дають можливість зазирнути в минуле, візуалізуючи середовище повсякденного перебування його мешканців», ‒ йдеться дописі.
Розпочати свій проєкт в музеї вирішили з історичного міста Брацлав (нині селище міського типу). Населений пункт був важливим оборонним центром Великого князівства Литовського, згодом – «столицею» Брацлавського воєводства Речі Посполитої (до 1598 р.), з початком Хмельниччини – центр Брацлавського полку. Після анексії Поділля Російською імперією Брацлав став одним із 12 повітових центрів Подільської губернії.
Спираючись на дані Першого всеросійського перепису населення 1897 р., в музеї повідомили, що на той час в Брацлаві мешкали 7 863 особи. З них: 353 дворянина, 36 представників духовенства, 62 купці, 6 426 міщан, 945 селян, 9 «іноземних підданих» і 32 представники «інших станів». В 1910 р. у Брацлаві, населення якого зросло до 11 393 осіб, було 1 160 будинків, з яких 592 мали солом’яну покрівлю.
«Приблизно в цей період до справи видання видових поштівок, які ставали щораз популярнішими, долучився Павло Мартинович Костецький, який в 1899 р. (за іншими даними, 1900 р.) відкрив перше фотоательє у Брацлаві. Він видав серію листівок, присвячених рідному місту, дотримуючись міжнародного стандарту поштової картки – 9×14 см, прийнятого в 1878 р. на Всесвітньому поштовому конгресі в Парижі. Лише одна листівка була подвійною (9×28 см) – панорама Брацлава. Пропонуємо її до вашої уваги, як і зображення Миколаївської церкви та брацлавського базару. Власник фотоательє вмістив на всіх листівка інформацію: «За артистичне виконання удостоєний золотої медалі і Grand-Prix»», ‒ зазначають в закладі.
В додаток до панорамних світлин в музеї опублікували фото двох діток, виконане Костецьким, що засвідчує відбиток штампа на звороті з текстом «Художня фотографія П. М. Костецького, м. Брацлав Под. г.» (розміри фото 12×9 см).
Фото ‒ краєзнавчого музею
У нашого сайту тепер є Telegram
Також запрошуємо на нашу Facebook-сторінку