Освітня галузь громад Вінницької області перебуває у стані реформування. Деякі ОТГ успішно створили мережу освітніх установ, оптимізували заклади та створили базу для подальшого впровадження новацій. Як повідомив радник з муніципальних послуг Центру розвитку місцевого самоврядування Програми « U-LEAD з Європою» Віталій Швець, цьогоріч керівники закладів освіти ОТГ Вінниччини об’єдналися в Асоціацію Це майданчик для підтримки працівників галузі, обговорення нагальних проблем та відстоювання прав освітян області.
Громадська спільнота – Асоціація керівників освітніх закладів Вінниччини була створена в рамках мережі U-LEADерів освіти, що підтримується Програмою « U-LEAD з Європою». Учасники мережі протягом року провели кілька крулих столів з обговорення поступу реформи освітньої галузі в ОТГ області, а нещодавно представники Асоціації відвідали Республіку Польща з метою обміну досвідом. Візит до Мазовецького воєводства Польщі відбувся за сприяння SKL International та Solidarity Fund PL.
Тетяна Шерстюк, начальник відділу освіти Тростянецької селищної ради, підкреслює інноваційну складову освітньої галузі Польщі:
- У нас сьогодні реорганізуються інклюзивні навчальні заклади, а польські колеги залишили їх у системі освіти та, навіть дооснащують такі установи з урахуванням сучасних технологій. Інклюзивна освіта тут поєднується із навчальним процесом та реабілітаційними заходами. Наприклад, приватний дитячий заклад, завдяки співфінансуванню держави організував роботу з інклюзії за системою Монтессорі, а музичні школи Польщі забезпечують процес як загальної та і профільної музичної освіти. Тобто, польська школа вдало поєднує напрямки освітнього процесу та забезпечує високу якість знань.
Голова правління Асоціації керівників освітніх закладів ОТГ Вінниччини Анатолій Пасічник звернув увагу на зв’язок професійно-технічного навчання із потребами ринку праці Польщі. За його словами, заклади профтехосвіти готують за два-три роки працівників популярних робочих професій, а за умови продовження навчання діти можуть вступати до польських вузів. Анатолій Пасічник відзначив високий рівень комплектності шкіл, адже навіть у найменшому населеному пункті школа налічує 200 учнів, а також найсучасніше обладнання класів, що дає можливість поєднувати академічне та практичне навчання.
Віталій Швець, з експертної точки зору, підкреслює навчальну та мотиваційну суть таких зустрічей:
- Досвід країн ЄС важливий для представників громад. Відвідавши успішну країну, освітяни відчули, що шлях, обраний Україною, правильний, адже вони побачили результат реформи галузі, яка у нас тільки розпочинається. Це гарна мотивація для ОТГ. Багато чого можна впроваджувати за власним планом, не копіювати, але завжди важливим буде змінювати саму систему та підхід в роботі. Тож такі навчальні візити надихають на нові звершення і мотивуют на позитивні зміни в громадах.
Анатолій Пасічник зазначає, що незабаром працівники освітньої галузі ОТГ Вінниччини, члени Асоціації, візьмуть участь у професійному Форумі у Львові, де обговорюватимуть питання підвищення кваліфікації вчителів.