Столітні книги часів Української революції експонують у Вінниці

Новини Вінниці

До дня Соборності відділ рідкісних і цінних видань Вінницької обласної наукової бібліотеки імені Тімірязєва розгорнув книжкову експозицію «Книгодрукування під час Української революції 1917–1921 років». На ній представлені книги та журнали найбільш потужних українських видавництв революційної доби – «Друкар», «Час», «Вік», «Дзвін», «Сяйво», «Криниця», «Вернигора», «Союз», «Сіяч», а також література, що виходила на теренах Подільського регіону. Загалом у експозиції зібрано до півсотні книжкових раритетів. На одній із збірок українського письменника, громадського діяча Дмитра Маркович зберігся його автограф з найщирішими побажаннями для представників Вінницької «Просвіти».

Період Української революції став оазою для відродження українського книговидавництва. На початок 1917-го на теренах України діяло 78 видавництв, а вже у 1918 році їх нараховувалося більше сотні. Та й це не можна вважати остаточними даними, оскільки існувало чимало незареєстрованих підприємств, які випускали друковану продукцію, причому українською мовою, – розповідає провідний бібліограф відділу рідкісних та цінних видань бібліотеки імені Тімірязєва Тетяна Марчук. – У фондах нашого закладу зберігається до півтисячі книг цього періоду. Вони вже стали раритетами, джерельною базою для вивчення Української революції. Адже дозволяють зрозуміти чим жила країна у ті буремні часи. Особливо цінне значення мають літературно-наукові, громадсько-політичні та фахові часописи: «Наше минуле», «Україна», «Літературно-науковий вістник», «Вістник державних законів» та періодичне видання з цікавою назвою «Вістник міністерства Народнього здоровля і опікування».

Загалом виставка пропонує користувачам ознайомитися з різноплановим книжковим репертуаром, який переставлений працями українських істориків, науковців, політичних і громадських діячів. Серед них «Ілюстрована історія України» М. Грушевського, «Українська справа» П. Стебницького, «Братства і просвітна справа на Вкраїні за польського панування до Б. Хмельницького» Б. Грінченка та багато-багато інших.

Чільне місце в експозиції займає розділ «Подільські друки». Він містить видання, які були надруковані у Кам’янець-Подільському видавництві «Дністер» (це місто на Поділлі стало значним видавничим центром, оскільки в 1919–1920 роках там були розташовані урядові установи УНР) та Вінницькій друкарні «Просвіта». Окрім популярних в Україні книг, видавництва друкували місцевих авторів та періодику. В експозиції, зокрема, представлений «Статут Подільського українського культурно-просвітного товариства «Просвіта» в Вінниці», часописи «Економічне життя Поділля», «Освіта», «Подольській хозяинъ» та інші.

Переглянути книги та часописи столітньої давності, які представленні у відділі рідкісних та цінних видань вінницької «Тімірязєвки», користувачі матимуть можливість до кінця зими 2019 року.

 

Олеся ШУТКЕВИЧ, фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *