На Вінниччині пройшов навчальний візит представників Донецької та Луганської областей з питань ефективної організації бюджетного процесу в ОТГ. У Вінницькому Центрі розвитку місцевого самоврядування (який і організував зустріч) кажуть: кожний регіон має свої особливості, а відтак і окремі успіхи за напрямками господарювання. Зокрема, Вінниччина має добрі показники у сфері охорони здоров’я, в освітній галузі, розвинена система ЦНАП, отже може поділитися цим досвідом.
Навчальний візит проходив впродовж 13-15 листопада. Представники громад зі східних областей ознайомились із станом децентралізації на Вінниччині та відвідали Калинівську, Немирівську і Жданівську ОТГ області.
Гості побували у Калинівському ЦПМСД. Василь Македонський, головний лікар закладу, розповів про особливості функціонування медичної установи первинного рівня в умовах децентралізації. У Немирівській ОТГ було знайомство з досвідом формування мережі бюджетних установ. Та прозвучали відповіді на запитання щодо організації бухгалтерського обліку у закладах освіти від Оксани Троян, начальника фінансового управління Немирівської міської ради.
Організація бюджетного процесу в ОТГ розпочинається з інвентаризації ресурсів, адже головним завданням є наповнення бюджету. Громади повинні переглядати норми грошової оцінки землі як важливого ресурсу для наповнення місцевого бюджету, а також приділити увагу питанням встановлення ставок місцевих податків і зборів та залучати платників податків. Одним із найважливіших завдань на сучасному етапі є оптимізація мережі установ, створення юридичних осіб закладів культури з філіями у приєднаних селах. Це сприятиме ефективному використанню коштів громад, – зазначила Інна Святна, радник з місцевих фінансів Вінницького ЦРМС.
У нашій делегації присутні працівники фінансових служб та аграрної сфери. Нам цікаво подивитись, як побудована структура фінансових органів МС в ОТГ Вінницької області. В цілому, нам цікавий практичний досвід, адже у нас важливими є питання безпеки та цивільного захисту населення, в кожній громаді Донеччини функціонує Центр безпеки. Донецька ОДА це визначила пріоритетом і виділила 9 млн кожній громаді на покупку спеціалізованого обладнання і техніки. Вінниччина відома успіхами у напрямках медицини, освіти. Особливо нас цікавить порівняння та оцінка роботи ОТГ з однаковими ресурсами. От, наприклад, ставка на землю у нас встановлена на рівні 70%, у вас – нижче, хотілось би дізнатись, як громади області наповнюють бюджети та на що витрачають кошти, – заявив Сергій Івахнін, радник з місцевих фінансів Донецького ЦРМС.
Учасники візиту ознайомились і з Жданівською сільською ОТГ, де поспілкувались із керівництвом громади та оглянули три комунальні об’єкти: Жданівську ЗОШ, КНП «Жданівський ЦПМСД» та Центр безпеки.
Зустрічі в громадах Вінниччини були корисними і конструктивними. Ми впевнилися, що рухаємось правильно, багато ідентичних ідей, які у нашій громаді також реалізовані. Було цікаво подивитись на Жданівську ОТГ, адже ми – теж сільська громада. У нас схожі структури управління громадою, але надходження менші, нам би такий завод, як у Жданівці, – це значна підтримка для місцевого бюджету. Невеликі власні надходження, у нас це 15 млн грн, стимулюють до співпраці з інвесторами, участі в проектах. За рахунок коштів обласного бюджету та міжнародної технічної допомоги ми відбудовуємо інфраструктуру – благоустрій, освітлення, дитячі майданчики і навіть маємо своє футбольне поле. Немирівська ОТГ також збудувала спортивний об’єкт – футбольне поле, але ж у громаді набагато вищі надходження. Немирівська ОТГ нас вразила побудованою системою управління в освіті та медицині. Для обслуговування освіти вони створили власне КП і ми скористаємось досвідом, а також прикладами впровадження енергоефективності у школах та амбулаторіях. Дотація на освіту, безперечно, у нас нижча, але 1-4 класи в нашій громаді харчуються також безкоштовно, як і в Немирові, – поділилася враженнями Світлана Гринюк, заступник голови Чмирівської ОТГ Луганської області.
На думку гостей, Поділля справляє враження успішного краю, де працюють добрі господарі.
Захід відбувся за підтримки Програми « U–LEAD з Європою» та Мінергіону.