Риби-клоуни відрізняються від інших білими вертикальними смужками на жовтому, червоному, коричневому або навіть чорному тілі.
Але до цього часу ніхто достеменно не знав, навіщо їм потрібні ці смужки. Саме тому біологи із Океанської обсерваторії Banyuls-sur-Mer, що у Франції, вирішили прослідкувати за 30 видами риб-клоунів, пише ВМС Biology.
Учені висунули гіпотезу, що смугасті візерунки рибам потрібні для того, щоб розпізнавати види і визнавати відповідного статевого партнера.
Щоб перевірити цю гіпотезу, вчені спостерігали за 8 колоніями риб, у яких жили різні види риб-клоунів, і помітили, що особи різних видів не спаровуються і не схрещуються одне з одним.
Та крім того, біологи з'ясували, що смуги можуть виникати і зникати впродовж усього життя. Вони з'являються біля голови. До періоду статевого дозрівання і початку розмноження переходять до хвосту.
Ті риби-клоуни, які ще не досягли статевого дозрівання, можуть мати більше смуг, ніж дорослі. Під час дозрівання у деяких видів ці смуги зникають. Учені пояснюють це еволюцією. Річ у тім, що предки сучасних риб-клоунів мали три смуги, але з розвитком видів деякі з них змінили зовнішній вигляд. Тепер, коли риба росте, еволюційний процес повторюється.
Біологи також випробували на рибах препарат TAE 684, щоб визначити природу смуг. Як і передбачалося, вони складаються з хроматофорів – це світловідбиваючі клітини, що містять пігмент.
Надалі дослідники планують відшукати гени, що відповідають за появу смуг.