Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв нацизму, який опікується територією ставка Гітлера «Вервольф», розроблятиме нові інтерактивні проекти для туристів. Зокрема, музейники планують створити візуалізацію історичних подій та об’єктів, які безпосередньо пов’язані з «Вервольфом», а також розробити змістовні презентаційні матеріалів, що дозволятиме побачити масштаби та особливості цього об’єкту. Завдяки осучасненню музейного комплексу, музейники очікують на збільшення потоку туристів.
«Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв нацизму став філією Вінницького обласного краєзнавчого музею у 2011 році. Будівництво музейного павільйону, який діє на території, було досить важки. Ми мало не щодня відчували сильний спротив з боку комуністів, які дорікали, що ми вшановуємо Гітлера. Хоча насправді це комплекс жертв нацизму, – коментує директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька. – У експозицій йдеться про окупаційних режим за часів Другої світової війни, про будівництво ставки, перебування перших осіб Рейху, визволення області, руйнування ставки і відповідно жирною крапкою є Нюрнберзький процес. Також на території комплексу встановлені інформаційні стенди та вказівники. Але цього замало – хочеться таємничості, бо ставка це той об’єкт, довкола якого досі побутує багато легенд і версій. Тому новим вектором розвитку філії стане створення інтерактивної експозиції у 3D форматі. До речі, автор дизайн-проекту музейного павільйону Олександр Антонець передбачав використання сучасних технологій. Але тоді була така ситуація, що створювати якісні віртуальні продукти про перебування Гітлера на ставці було неможливо через позицію комуністів. Тепер здійснити цей задум цілком слушно і доцільно, бо історію, якою б вона не була, треба знати і пам’ятати».
Крім того, як каже Катерина Висоцька, вже цього року на території ставки планують розпочати георадарні дослідження, які дозволять з’ясувати, чи дійсно там розташовані підземні приміщення.
«З дослідженнями цієї території нам найбільше допоміг науковець із Бельгії Мартін Богарт, який працював з німецькими архівами і ділився з нами копіями документів. Але він казав, що підземних споруд не було. В 1989–1990 роках на території ставки проводились дослідження в межах наукової програми «Гермес». Розкопками тоді керував професор московського геолого-розвідувального інституту Леонід Бобровніков. Науковці сканували товщу землі, були пробурені свердловини, проводили ультразвукове дослідження. Але несподівано всі роботи згорнули, а їх результати засекретили. Ми писали листи і не раз, але відповіді ніякої не отримали. А нещодавно на ставці побували фахівці з георадарної зйомки, які за попередніми даними виявили пустоти на глибині до 15 метрів з перекриттями і це стало поштовхом до продовження досліджень», – резюмує Катерина Висоцька.
Наразі музейники чекають на фахівців, які приїдуть для проведення георадарних досліджень. Якщо пустоти виявлять, то можливо в майбутньому на ставці Гітлера навіть облаштують ходи до підземних приміщень і пускатимуть туди туристів.
Олеся Шуткевич