Організатори фестивалю «Острів Європа» запрошують вінничан відвідати спеціальну програму, у рамках якої відбудуться покази знакових фільмів українських режисерів, які у різний спосіб пов’язані з Вінницею. Так, до уваги глядачів пропонують фільм Марка Донського, знятий за мотивами повісті вінничанина Михайла Коцюбинського «Дорогою ціною» про мальовничу Бесарабію, а також ретроспективу Ігоря Савченка, який теж народився і сформувався як митець у Вінниці.
Сеанси відбудуться у кінотеатрі «Чорна кішка, білий кіт» (площа Гагаріна, 2).
14 червня
21:30-23:30 – Відкриття фестивалю. Показ фільму «Дорогою ціною» Марка Донського (1957).
Класична історія кохання й боротьби Остапа й Соломії на тлі мальовничої Бессарабії з повісті Михайла Коцюбинського заграла дивовижними барвами в екранізації Марка Донського. Фільм відзначено Британською кіноакадемією як найкращий зарубіжний фільм, який демонструвався в Англії у 1958 році.
15 червня
22:30-24:00 – Ретроспектива фільмів Ігоря Савченка. Показ стрічки «Богдан Хмельницький» (1941).
Наприкінці 1930-х тотальний терор у СРСР поєднується з кон'юнктурним поверненням до національно-історичної тематики. Фільм «Богдан Хмельницький» (1941) Ігора Савченка – дивовижне поєднання вимушеної заангажованості держзамовлення і очевидної режисерської та акторської обдарованості.
16 червня
22:30-24:00 – Ретроспектива фільмів Ігоря Савченка. Показ стрічки «Тарас Шевченко» (1951).
Фільм, який створив кінематографічний образ українського поета і художника на десятиліття. Режисер інтуїтивно відчув паралель між долею Шевченка на засланні та актуальним становищем на «архіпелазі ГУЛАГ». У 1952 на VII Міжнародному кінофестивалі в Карлових Варах було вручено особливий почесний диплом за режисуру Ігорю Савченку і премію за акторську роботу Сергію Бондарчуку.
17 червня
22:30 – Ретроспектива фільмів Ігоря Савченка. Показ фільму «Вершники» (1939).
Роман у новелах Юрія Яновського постав як компроміс з владою, тож і його екранізація мусила дотримуватися жорсткого диктату ідеології. Тим цінніше побачити цей фільм сьогодні, через 100 років після зображуваних у стрічці революційних подій, коли глядач може зіставити різні точки зору в історіографії і зрозуміти режисера, котрий навіть в таких умовах зумів проявити талант монументаліста в кіно.
Партнер кінопоказу – Національний центр Олександра Довженка (м. Київ)
Повна програма фестивалю доступна на сайті europeislandfest.com/program-ua