У неділю, 20 травня, до Дня пам’яті людей, які померли від СНІДу, у Вінниці на Фонтанній площі у Центральному парку КЗ «Вінницький обласний клінічний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом» та Вінницьке обласне відділення БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» провели акцію «100% життя -100% толерантності».
Головна її мета – об’єднання і порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми, формування толерантного ставлення до них та привернення уваги громадськості, у першу чергу, молоді та представників влади, до епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні.
Слоган акції: «100% життя -100% толерантності», – розповідає керівник ВОВ ВБО Всеукраїнська «Мережа людей, які живуть з ВІЛ /СНІД» Оксана Шевчук. – Адже саме толерантність до проблеми ВІЛ, до ВІЛ позитивної людини знімає бар'єри страху і дозволяє кожному вінничанина пройти тест на ВІЛ. А кожній ВІЛ позитивні людині без страху прийняти ліки, звернутися в будь-яку медичну структуру для того, щоб отримати медичну допомогу, яка рятує життя.
Акція розпочалась із конкурсу дитячого «малюнку на асфальті», усі учасники якого отримали солодкі подарунки від спонсорів.
Протягом дня вінничани, в рамках акції, мали змогу зробити швидкий тест на ВІЛ у пересувній медичній лабораторії, відвідати концерт вінницьких колективів.
Волонтери на площі роздавали інформаційні листівки та відповідали на усі питання, що стосуються ВІЛ/СНІД. Захід завершився «свічковою ходою», яка пройшла з Фонтанної площі до площі Європейської.
За даними МОЗ, за період з 1987 по 2017 року в Україні понад 43 тисячі людей померли від захворювань, обумовлених СНІДом. За оцінками міжнародних експертів, понад 40% інфікованих українців навіть не знають про свій ВІЛ-позитивний статус. Однією з причин, чому Україна залишається серед лідерів у Європі за масштабами поширення цього вірусу, експерти називають невчасну діагностику та недостатню поінформованість громадян.
За словами головного лікаря КЗ «Вінницький обласний клінічний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом» Ігоря Матковського, з початку епідемії ВІЛ у Вінницькій області виявлено 5 191 ВІЛ-інфікованих. З них – 2 194 поставили діагноз СНІД. Померло 1 105 ВІЛ-інфікованих (в тому числі від СНІДу –701 особа).
Зараз під медичним наглядом у Вінницькій області знаходиться 2 841 ВІЛ-інфікований, з яких 1 218 з діагнозом СНІД. За весь період спостереження від ВІЛ-інфікованих матерів народилось 897 дітей. На серологічному контролі знаходиться 115 дітей, які народжені ВІЛ-інфікованими матерями, 661 дитину знято з обліку (здорові), 50 дітей ВІЛ-інфіковані (з них 33 зі СНІДом), 31 померла, 71 дитина вибула в інші регіони, та прибули з іншого регіону на сероконтроль 36 дітей. Слід нагадати, що основний шлях передачі ВІЛ – статевий (до 85%), але базовим джерелом в нашій країні залишаються ключові групи щодо інфікування ВІЛ (споживачі ін’єкційних наркотичних речовин, працівники секс-бізнесу, чоловіки, які мають секс із чоловіками, особи, які перебувають у місцях позбавлення волі), а ланцюжком передавання ВІЛ є особи, що їх оточують та інфікують своїх близьких.
За інформацією: Вінницька мережа ЛЖВ