Побачити унікальний скельний храм, який старший за Києво-Печерську лавру, можна на Вінниччині. Йому – щонайменше 1300 років.
На кордоні з Молдовою монастир заснували ченці, які повертались із Афону. Маленьке село Оксанівка Ямпільського району приховує безліч таємниць. Тут – особливий клімат. Через це місцину називають міні-Карпатами. А ще на скелях є малюнки, які досі не можуть розшифрувати вчені та дослідники.
- У печерному комплексі виявили 14 кімнат. Колись їх робили Рахманські монахи – приблизно у 7-8 століттях. Тоді було «модно» серед монахів усамітнюватись саме у скелях, – розповідає монах-аскет ієродиякон Паїсій.
Без провідника тут можна загубитись: йти доведеться густим лісом, долати старий дерев’яний місток. Вийшовши на галявину, здається, далі нічого немає, лише прірва, Дністер та Молдова. Краєвид захоплює. Але вниз веде вузенька стежка. Спершу нічого небезпечного. Та під ногами мілке каміння. Легко підсковзнутись. Стежка закінчується. Далі – над 150-метровою прірвою потрібно стрибати по величезних брилах. Півгодини страху, тремтіння рук та ніг, але побачене того варте.
Вітри, сонце та дощі зруйнували храм. Він впав у прірву. Залишилась невеличка кімната із іконами, які сюди приніс монах. Але якщо придивитись – на стінах скельні малюнки, які по собі залишили ченці тисячу років тому. Розшифрувати їх досі не можуть вчені та дослідники. Є лише припущення.
Робили якісь зарубки. Напевно, це було якесь давнє письмо. Там є і ромби, і є кола, а кола – це символ безкінечності, – говорить етнограф Галина Собко.
Скільки ще келій монахів-аскетів у цих скелях, не знають ані дослідники, ані місцеві. У селі залишилось півсотні жителів. Аби відродити – запрошують туристів. Кажуть, тут унікальний мікроклімат. Тож жартома Оксанівку називають міні-Карпатами.
Проростають реліктові дерева: сосни, хвоя і різноманітні чагарники. Виходить, що тут особливий клімат, – каже жителька Оксанівки Мирослава Марченко.
Їхати в Оксанівку краще машиною. Проживання та харчування у хостелі обійдеться у 100 гривень. Варто взяти закордонний паспорт. У Молдові можна скуштувати бринзу та вино за автентичними рецептами.