Сьогодні, 28 квітня, у Вінницькій фізико-математичній гімназії №17 урочисто відкрили XXV Всеукраїнську комплексну олімпіаду з математики, фізики та інформатики «Турнір чемпіонів».
За словами ініціатора, організатора та ідейного натхненника олімпіади, Народного вчителя України Юрія Пасіхова, «Турнір чемпіонів» унікальний хоча б тим, що школярі та ліцеїсти змагаються одночасно із трьох предметів – фізики, математики й інформатики. До того ж, «Турнір чемпіонів» – єдина в Україні олімпіада, після якої діти отримують назад свої зошити з виконаними завданнями, аби переконатись в об’єктивності рішень журі.
На олімпіаду приїжджають учні, які показали найвищі результати на Всеукраїнських олімпіадах з математики, фізики та інформатики, – говорить Юрій Пасіхов.
Цьогоріч участь в олімпіаді беруть 19 команд шкіл, ліцеїв та гімназій з Харкова, Одеси, Дніпра, Києва, Черкас, Запоріжжя, Вінниці та інших міст України. Під час урочистого відкриття «Турніру чемпіонів» учасникам команд вручили пам’ятні подарунки – книги про Вінницю та видання «Хата під стріхою» Народного художника України Володимира Козюка.
За традицією, ювілейний «Турнір чемпіонів» оголосив відкритим голова Опікунської ради олімпіади, народний депутат України Олександр Домбровський. Саме під його патронатом «Турнір чемпіонів» проходить уже 25-й рік поспіль.
Я щиро дякую усім, хто протягом 25-ти років був і залишається вірним другом і соратником нашого великого інтелектуального дійства. Дякую команді цього чудового навчального закладу, обласному та міському департаментам освіти, міській та обласній владі. Адже, якщо влада розуміє і підтримує, то завжди буде результат, – сказав парламентарій.
Порушив Олександр Домбровський і питання про майбутнє талановитої української молоді.
Нам потрібно вирішити: що повинна зробити країна для того, щоб фантастично талановиті інтелектуальні діти мали можливість жити, творити і працювати в рідній Україні. Я думаю, це – завдання, яке стоїть перед усіма нами, і яке дає нам наснагу й оптимізм усвідомити те, що Україна може й повинна бути успішною. Принаймні, наш досвід успішного турніру, рівень якого з кожним роком підвищується, говорить про те, що ми можемо бути успішними, – зазначив Олександр Домбровський.
За його словами, Опікунська рада цього року ухвалила рішення про створення офіційного штандарту олімпіади. Його урочисто вручили організатору «Турніру чемпіонів» Юрію Пасіхову.
А ще Олександр Домбровський розкрив таємницю цьогорічних головних призів для переможців олімпіади. Окрім інших технічних новинок, вони отримають 3D принтери.
Тут кількість інтелекту на кожен квадратний сантиметр зашкалює, – був вражений потенціалом олімпіади народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань освіти та науки Олександр Співаковський. – Завдяки позиції мого колеги по парламенту Олександра Домбровського Вінниця нині формує інтелектуальний капітал нашої країни. Ми повинні мати розуміння того, куди Україна повинна інвестувати. Держава повинна інвестували у вас, – сказав парламентарій учасникам олімпіади. – Загалом, безпека України залежить від рівня освіченості людей. Якщо держава економить на інтелекті, на освіті й науці, вона матиме відповідні наслідки. Мені дуже хочеться, щоб, окрім ваших знань, вашої здатності створювати нове, ви були ще й патріотами України, які залишаються тут і створюють тут додаткову вартість тут, а не за кордоном.
Від імені обласної та міської влади учасників олімпіади привітали в.о. директора Департаменту освіти і науки Вінницької ОДА Володимир Буняк та директор профільного Департаменту Вінницької міської ради Оксана Яценко. А від наукової спільноти України – доктор фізико-математичних наук, професор, декан факультету радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем КНУ імені Шевченка, президент Фізичного товариства України, член наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій Ігор Анісімов та головний науковий співробітник інституту модернізації змісту освіти МОН України, доктор педагогічних наук, професор Борис Кремінський.
Загалом, за 25 років у «Турнірі чемпіонів» спробували свої сили понад 2 тисячі школярів з різних міст України, а також – Білорусі, Молдови та Росії. Дипломи переможців та подарунки від спонсорів отримали 72 команди, в тому числі 4 з-за кордону. Рекордсменами за кількістю перемог є команди фізико-математичного ліцею №27 міста Харкова, Національного науково-природничого ліцею №145 міста Києва, Академічної гімназії №45 з Харкова, Українського фізико-математичного ліцею при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Неодноразово перемагала й команда господарів – Вінницької ФМГ №17.
До речі, майбутнє колишніх переможців та учасників олімпіади – показове. Усі вони плідно працюють в академічній та індустріальній науці, але, на жаль, найчастіше – за кордоном.
Так, 1997 року абсолютним переможцем олімпіади став Захар Павличко, нині він – один з провідних науковців-математиків у Німеччині. 2003 року особисту перемогу отримала Леся Щуцька. Зараз – займається науковою діяльністю на великому андронному колайдері. Ще один абсолютний переможець «Турніру чемпіонів» Єгор Бондар тепер – студент КНУ і член журі нинішньої олімпіади.
Триватиме «Турнір чемпіонів» у Вінницькій ФМГ №17 до 1 травня. Змагання – особисто-командні. Склад команди – 5 учнів 10-11 класів. У рамках олімпіади також проходить змагання юніорів (8-9 класи) із зазначених предметів.
Нагородження переможців та призерів відбудеться у вівторок, 1 травня.