Побачити те, чого вже немає, – пропонує вінничанам Народний художник Володимир Козюк (відео)

Відео Інтерв'ю Новини Вінниці

У Вінницькій обласній філармонії «Плеяда» 19 березня о 15.00 відбудеться масштабна презентація унікального проекту «Хата під стріхою» Народного художника України Володимира Козюка.

Яскравий альбом зі світлинами хат під стріхами – це багаторічний творчий доробок пана Володимира, живописця, фотохудожника, колекціонера та мецената.

«З цієї хати вийшов ти – тут народилась Україна!»

Фотографувати хати під стріхами на Вінниччині я почав ще 20 років тому, – розповідає Володимир Козюк. –  Дехто дивувався, мовляв, навіщо це потрібно? Але я був переконаний, що ці хатинки – пам'ять нації, з таких хаток ми вийшли, там народилася Україна. Саме звідти – наші вишиванки, народні ікони, писанки, рушники… І я робив те, що мені подобалося, до чого душа прагнула. Ніколи не хотів бути «модним» художником або фотографом. Переконаний: ти потрібний, коли ти справжній, живи своїм життям!  Так, я об`їздив 800 сіл. Діставався до них рейсовими автобусами, велосипедом, потім вже машину придбав та розбив її на сільських дорогах (посміхається –авт.).  Я скрізь розшукував хати під стріхами. Питав про них у сільрадах. Зазвичай, там відповідали: «ні, в нас таких немає». Але йдеш селом, і десь за горбочком я їх знаходив. І не тільки в дальніх селах… І навіть цілі вулиці таких хат.  Найбільше – в Муровано-Куриловецькому районі. Там були хатки, яким по 150 років. Найкраща – хата баби Наді у селі Вербовець, там ще й пейзаж навколо – пречудовий. Навіть у Вінниці (!) я свого часу знайшов таку хатинку. Спочатку вона мені наснилася, а потім я її побачив – на вул.Київській. Нині її вже немає…

«Побачити те, чого вже немає»

Свої фотографії хат під стріхами Володимир Козюк свого часу показав вінницькій архітекторці Людмилі Денисовій.

Вона здивувалася: «А що, таке ще є?». Тоді таке ще було, тепер – майже не залишилося. Тоді й народилася ідея зберегти ці хатки на світлинах, а потім видати такий альманах, – продовжує автор альбому. – Мені ще вдалося знайти 50 хат із мешканцями. Переважно, там жили старенькі бабусі, хтось – самотньо, деякими опікувалися молоді родичі. Потім тих стареньких знімали для фільму про Голодомор. Пам`ятаю, як до мене звернулися із фонду Віктора Ющенка і  запитали,  чи знаю я історію Голодомору.  Вони шукали свідків трагедії по регіонах України, казали, що їм важко таких знайти, адже більшість із сучасників Голодомору вже померли.  «Я вам багато свідків знайду, знаю їх, спілкувався з ними по селах», – сказав я. Вони були здивовані, приїхали сюди на Вінниччину і, фактично, у двох фільмах, які вони зробили,  героями були ці люди. Час іде, немає вже цих людей, немає їхніх хат під стріхами. Власне, тепер їх можна побачити на моїх фотографіях. Саме тому цей альбом номінують на рекорд України як  «унікальне наукове видання в Україні та у світі, що репрезентує хату під стріхою як прецедентний феномен України, аналіз якого базований на рекордному обсязі фактичного матеріалу, представленого фотографічно». Мені пропонували презентувати альбом «Хата під стріхою» в Києві – в музеї архітектури і побуту. Але вважаю, що показати його треба передусім вінничанам, адже всі хатинки я фотографував на Вінниччині. У більшості з нас колись в таких хатах жили бабусі й дідусі, і ми відчуваємо якусь ностальгію, хочеться побачити те, чого вже немає…

Чому презентацію альбому «Хати під стріхою» автор називає "тестовою"

Видати книгу-альбом «Хата під стріхою»  вдалося завдяки підтримці Вінницької ОДА, яка виділила кошти на друк тисячі примірників. Частину з них буде безплатно передано до бібліотечних закладів області. Решту – використовуватимуть як презенти для гостей регіону. Кілька примірників для рідних та знайомих за власні кошти викупив сам автор. 10 альманахів обіцяє подарувати на презентації тим щасливчикам, які візьмуть участь у лотереї. Власне, на презентації цікаво буде всім, адже там буде і  виставка народно-ужиткового мистецтва, і знайомство з народними умільцями Вінниччини, і  концерт.

Хати під стріхами, зображені на фото Володимиром Козюком, не залишають байдужими  усіх тих, хто прагне збереження матеріальної культури українства, зокрема, і представників діаспори.  Приміром, в Чікаго та Майамі теж зацікавилися книгою-альбомом із  фотороботами із супроводом наукових та науково-популярних публікацій про подільське житло.  У автора є мрія згодом перевидати книгу, додати ще певну кількість матеріалів та зробити переклад англійською. Нині Володимир Козюк запрошує на вінницьку презентацію всіх, хто бажає, але називає її «тестовою», адже сподівається  відчути за настроєм своїх гостей, наскільки цінним є його доробок. А тоді стане зрозумілим, чи знайдуться меценати для перевидання.

Довідка.  Володимир Козюк – Народний художник України (23 січня 2016), Заслужений художник України (20 серпня 2007), колекціонер, меценат, фотохудожник, громадський діяч, нагороджений орденом «За заслуги перед Вінниччиною» (2011), переможець конкурсу на звання «Людина року» в номінації «Діяч культури і мистецтв», неодноразовий переможець загальноміського конкурсу «Покровитель культури», член Колегії Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації, встановив десять Національного рекордів України, має найвагомішу колекцію старої листівки і народної ікони Поділля в Україні! Автор книги «Вінниця – погляд в минуле» та фотоальбом «Вінниччина – серце України», фотоальбому « Усі ми діти твої, Україно!» Учасник і автор більше сотні мистецьких заходів обласного, всеукраїнського, міжнародного рівня. Його роботи знаходяться в приватних колекціях президентів України: Петра Порошенка, Віктора Ющенка, Леоніда Кучми, а також у багатьох відомих людей політики та культури України. Провів рнизку заходів, всеукраїнського та міжнародного значення в галузі культури. Представляв Україну на міжнародному форумі у Китаї серед 84 країн світу. 

 

1 коментар на “Побачити те, чого вже немає, – пропонує вінничанам Народний художник Володимир Козюк (відео)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *