Відповідно указу Президента України № 33 від 15 лютого 2018 року з 1-го березня військові комісаріати розпочали підготовку до призову на військову службу.
– Робота призовних комісій розпочнеться з 2-го квітня. Медичні комісії ми почали проводити з 1-го березня. За плановими показниками, на область – це 830 чоловік, з них до Збройних сил піде служити 481 чоловік, до Нацгвардії – 234. Також будемо комплектувати Державну прикордонну службу в кількості 65 чоловік і Державну спеціальну службу транспорту – 50 чоловік, – розповів військовий комісар Вінницького обласного військкомату полковник Олег Вінницький.
Він також наголосив, що завдання з призову на військову службу покладається не на військкомати, а на органи державної влади. Фактично, військові комісаріати є, в даному випадку, виконавцями.
Відправка майбутніх військовослужбовців буде проводитись із обласного збірного пункту в Козятині з 10 квітня по 24 травня у два етапи.
– Там організовано гаряче харчування. Проблем немає, призовники, до речі, з радістю їдять гарячу їжу. Те все, що дали їм батьки відходить в сторону. І, в принципі, з баулами вже ніхто не прибуває на збірний пункт, – розповідає заступник військового комісара підполковник Михайло Дзигаленко.
Виклику до призовних комісій підлягають чоловіки віком від 20 до 27 років. Загальна кількість тих, хто не має права на звільнення або відстрочку від призову на строкову службу – 17 989 чоловік. З них 1749 юнаків, яким до дня відправлення у військові частини виповниться 20 років. І тільки 4,6% призовників від загальної кількості у Вінницькій області стануть військовослужбовцями цієї весни.
– Є низка проблемних питань, які ми будемо вирішувати. Перше – це ухилення призовників від явки у військкомат за повістками, – зазначає підполковник Михайло Дзигаленко.
Торік на засідання призовних комісій на Вінниччині не з’явилось близько 13 000 призовників. До кримінальної відповідальності було притягнуто чотирьох з них, а до адміністративної – 739.
Ще однією проблемою є низька якість роботи лікарів-спеціалістів, які залучені для проведення медоглядів на призовних дільницях.
– Як приклад вам наведу, що сьогодні з 260 призовників, які були викликані в міський військкомат Вінниці, 206 пішло на додаткове медичне обстеження. Лікарі не міняються. Я думаю, якщо лікар на приписці бачив призовника і виніс йому рішення про придатність до військової служби і пройшло два роки від приписки до призову, то нема ніякого сенсу відправляти їх на обстеження. Вони їх бачили, вони виносили рішення, – розповів Михайло Дзигаленко.
Вінницька область також має завдання відібрати 330 контрактників протягом першого кварталу 2018 року. На даний момент набрано вже 239 осіб. Серед них 14 жінок.
– Якщо в 2017 році ми говорили про кількісні показники і звертали увагу на кількість, в 2018 році, на мою думку, кардинально помінявся підхід і згідно вимог Міністра оборони в цьому році ми звертаємо увагу на якість. Багато уваги приділяємо морально-діловим якостям, питанням патріотизму, відношенню до виконання обов’язку перед державою. Досить серйозно ми розглядаємо питання освіти, – зазначив полковник Олег Вінницький.
Цього року 85% контрактників відправлятимуться безпосередньо до бойових військових частин, а решта 15% (це 33 людини) направили до навчальних центрів. Різниця між першою та другою категоріями в тому, що перші вже мають певну військову спеціальність, а представники другої категорії тільки будуть навчатись.
Серед основних мотиваційних чинників для потенційних контрактників у військкоматі виділяють: грошове забезпечення (від 7500 гривень), можливість отримати безплатну вищу освіту, можливість брати участь в миротворчих операціях або інших заходах міжнародного військового співробітництва, можливість отримати звання молодшого лейтенанта в разі наявності вищої цивільної спеціальності тощо.
За інформацією: Вінницький обласний військовий комісаріат