За попередніми підсумками парламентських виборів минулої неділі в Італії найбільше голосів здобув «Рух п’яти зірок», антиєвропейська партія популістів і симпатиків Кремля. Перемогу святкує також коаліція правоцентристів під проводом колишнього прем’єра Сильвіо Берлусконі. Лівоцентристська коаліція проєвропейського спрямування, що була при владі останні п’ять років, посідає третє місце. Жодна з політичних сил не набирає достатньої кількості голосів для гарантування парламентської більшості. Італія вступає у фазу політичної невизначеності, чого боявся Брюссель та міжнародні ринки.
Тотальної поразки зазнала коаліція лівоцентристів на чолі із 43-річним лідером Маттео Ренці, лідером Демократичної партії, яка підтримувала Україну з часу російської агресії.
Результат, як і передбачали опитування до виборів, виявився провальним – трохи більше від 20 відсотків голосів. Член цієї коаліції – партія на євроцентристських засадах «+Europa» і її провідник Емма Боніно здобули мізерну кількість голосів, не набравши мінімальних 3 відсотків, необхідних для проходження до парламенту.
Тріумфаторами себе оголосили популісти «Руху п’яти зірок» на чолі із 31-річним Луїджі Ді Майо, він же і кандидат на посаду прем’єр-міністра.
Партія одноосібно посідає перше місце, набравши понад 30 відсотків голосів.
«Якщо ці дані підтвердяться, то будемо говорити про тріумф «Руху п’яти зірок», а це значить, що усі (партії-опоненти) повинні будуть йти до нас і говорити з нами. І це буде вперше», – коментував перші підсумки підрахунку голосів один з лідерів «п’ятизіркових» Алессандро Ді Баттіста.
Рух, заснований коміком Беппе Грілло 2009 року, вперше пройшов до парламенту 2013 року. Політична сила називає себе ні правого, ні лівого спрямування, так звана партія «проти всіх». Завжди відкрито виступали про ЄС, проти євровалюти, ставили під питання членство Італії в НАТО та є прихильниками політики Кремля і його господаря.
Успішний результат має і коаліція правоцентристів 81-літнього Сильвіо Берлусконі, набравши майже 40 відсотків.
Але для «старого Сильвіо», як його вже називають місцеві оглядачі, навряд чи йдеться про перемогу. Навіть за бажаного для Берлусконі результату він не міг претендувати на керівника уряду, будучи засудженим за фінансові зловживання. Тому кандидатом на очільника кабінету міністрів пропонував Антоніо Таяні, голову Європарламенту.
За новим виборчим законодавством Італії на пропорційній основі, більшість у двох палатах парламенту отримує політична сила, яка отримала на виборах 40 відсотків голосів. Такого результату не вдалося досягнути жодному учаснику перегонів, тож більшість тепер треба формувати шляхом переговорів, і першу скрипку відповідно гратимуть ті, кого має перевагу зібраних голосів виборців.
Тепер режисером складної політичної ситуації стає президент Італії Серджо Маттарелла.
Найближчими днями він повинен почати консультації про створення можливої коаліції партій для формування більшості та уряду. Оглядачі вже передбачають тривалий і складний переговорний процес, оскільки «Рух п’яти зірок» до виборів категорично відмовлявся від коаліцій будь з ким. Аналітики побоюються домовленостей між «п’ятизірковими» та «лігістами», програми яких багато в чому подібні, але політично вони ніколи не вважали себе однодумцями. Перед президентом країни також постає завдання заспокоїти Брюссель та фінансові ринки з огляду на політичну невизначеність в країні з високим зовнішнім боргом.