У Китаї святкують Новий рік – рік Жовтого земляного собаки. Цей день ще називають святом Весни.
Застілля, розваги, смачні страви – китайські святкування за деякими традиціями схожі з нашим Новим роком, утім відмінності все ж таки є.
Танці драконів, сотні тисяч китайських пельменів (цзяо-цзи), феєрверки, що вибухають вранці, в обід та ввечері (таким чином китайці залякують монстра на ім'я Нянь): мільйони китайців здатні святкувати новий рік від 5 до 10 днів поспіль.
Китайці з прибутком вище середнього дозволяють собі новорічну відпустку до двох тижнів. За цей час можна привітати чи не всіх родичів – усією гігантською країною триває наймасштабніша сезонна міграція населення. Як і у нас, для китайців Новий рік – це насамперед сімейне свято. Зазвичай дарують гроші у червоних конвертах або коробках. Червоний – колір щастя і благополуччя. Ще одна дуже давня традиція: завітавши в гості дарувати два мандарини, а йдучи – отримати від господарів два інші мандарини. Річ у тім, що китайською "пара мандаринів" співзвучне зі словом "золото".
За святковим столом суворо заборонено згадувати минулий рік, треба обговорювати плани на майбутнє, які обов’язково мають втілитись у життя. Святкування нового року не відбувається без страв з курки, риби і тофу. Очолюють новорічний стіл пельмені цзяо-цзи. За формою вони нагадують злитки золота, а це пророчить багатство. Тісто для них ліплять без солі та яєць. Головне – це начинка зі свинини та цибулі. Готувати цзяо-цзи треба усією сім’єю, деякі китайці ходять у спеціальні кафе і купують уже готові пельмені.
Цікаво, що перші три дні найзабобонніші китайці не стрижуться і не миються. Кажуть, так можна зістригти або змити щастя.