Вчительку хімії та ветерана МВС на Донеччині затримали вінницькі СБУшники, прокуратура оголосила їм підозру у сприянні терористичній організації.
Як вбачається із матеріалів справи, підозрювані є ланками агентурної мережі так званого “міністерства держбезпеки ДНР”. Від цих двох бойовики отримували інформацію, що могла серйозно нашкодити силам АТО.
Затриманих перевезли до Вінниці. У п’ятницю, 5 січня, їм оголосили про підозру за статтею 258-3 Кримінального кодексу України – “сприяння діяльності терористичній організації”. Вінницький міський суд розглянув та задовольнив клопотання слідчого про взяття під варту.
“Обмінний фонд” для звільнення українських заручників з полону “ДНР” має всі шанси поповнитись двома пенсіонерами – інформаторами бойовиків.
На судовому засіданні у вінницькому суді була журналістка “Новинарні“.
Підозрювана Ольга Черкашина, 59 років. Мешкає в одному з міст Донецької області неподалік від лінії фронту, яке контролюєтсья українською владою. Землячка Януковича – народилася Єнакієвому (зараз це ОРДО).
Працює вчителькою хімії та викладає цей же предмет у коледжі, підпрацьовуючи. Педагогічного стажу – два роки.
Раніше працювала на хімічному заводі інженером-хіміком.
Своєї вини у сприянні діяльності терористам жінка не визнає.
– Ну говорила по телефону, у нас все місто говорить по телефону. Мені скоро 60 років буде, ну, маладой чілавєк, ну яка терористка в такому віці? У мене і думок не було, що з цього може бути тероризм! – відповідає підозрювана на запитання слідчого судді про те, чи визнає вину.
– І на “ті” теми ми теж говорили! А що, про це всі знають, що українські солдати сплять із нашими дівками-сифілітичками! І про те, що “Гради” щоранку зі стрільбищ повертаються, і про те, що стріляють вони по Донецьку. Про це все місто говорить! У мене мамі скоро буде 90 років, я її утримую, як вона буде без мене?
“Про це всі знають, що українські солдати сплять із нашими дівками-сифілітичками”
Підозрюваний Юрій Говоров, 53 роки. Мешкає в тому ж місті, що й Черкашина. Працює охоронцем на одному із підприємств. Пенсіонер МВС, звільнився з органів у званні капітана.
Саме він, за версією слідства, ініціював збір розвідувальної інформації та передавав її своїй пособниці. Він збирав, вона – передавала.
Для конспірації Говоров пристав на пропозицію представника “ДНР” змістити пріоритети у засобах спілкування: почав передавати інформацію через соцмережу “Однокласники”.
Вини теж не визнає.
– Не було в мене умислу, аби нашкодити. То були пусті розмови. У мене є постійне місце проживання, я мешкаю з батьками, доглядаю їх, мені нікуди від них діватися – я не буду переховуватися від слідства.
“Стукала” на “гарячу лінію”
Спілкувалася підозрювана Черкашина, за словами слідчого СБУ, з особою, яка приймає телефонні дзвінки на “гарячій лінії” так званого “МГБ ДНР”.
Підозрювана знайшла номер телефону в інтернеті й почала туди систематично дзвонити, залучаючи до “співпраці” й обвинуваченого Говорова.
Тривало це в листопаді та грудні 2017 року, поки вінницькі правоохоронці не поклали цьому край: затримали обох 4 січня.
– …У листопаді 2017 року зателефонувала на “гарячу лінію” [“МГБ ДНР”] та повідомила, що на залізничному вокзалі міста розвантажується військова техніка: кількадесят одиниць танків, стільки ж військових вантажівок та БТР. За кілька днів знову подзвонила та повідомила, що на вокзал приїхали близько 50 осіб із батальйону “Донбас” та розмістилися на території одного з місцевих підприємств, мають на озброєнні техніку, уточнила, яку саме.
Обговорила питання щодо необхідності завербувати та віднайти когось із співробітників підприємства, де зупинилися військові, та уточнити інформацію щодо кількості та видів озброєння українських військових. Крім того, підозрювана знайшла в інтернеті списки “зрадників ДНР”, тобто співробітників Костянтинівського міськвідділу поліції, які перевірила на достовірність та передала представникам “МГБ ДНР”, – навів слідчий Управління СБУ у Вінницькій області Андрій Мироненко лише кілька епізодів із тексту підозри.
Співробітник СБУ додав, що всі ці факти підтверджуються розтаємненими матеріалами негласних слідчих розшукових дій, які є в матеріалах кримінального провадження, та оперативними даними.
Є ризик втечі до Росії
Серед аргументів слідства, чому саме потрібно тримати підозрюваних під вартою (а не застосовувати домашній арешт чи відпускати на поруки), є й підозра у вчиненні особливо тяжкого злочину, який становить значну суспільну небезпеку, і те, що санкцією інкримінованої статті передбачено покарання до 15 років позбавлення волі, і те, що підозрювані, маючи зв’язки із представниками “ДНР”, можуть перебратися на непідконтрольну українській владі територію. Це значні ризики.
– Альтернативні запобіжні заходи чинним законодавством не передбачені, а в підозрюваної син мешкає в Росії – тож є підстави вважати, що вона може перетнути лінію розмежування, ухиляючись таким чином від слідства, – підтримав клопотання слідчого прокурор вінницької обласної прокуратури Андрій Кобилянський.
“Наговорилися” на два місяці в СІЗО
У обох випадках адвокати, яких підозрюваним призначила держава, заперечували проти задоволення клопотання. Апелювали до того, що підозрюваним потрібно доглядати батьків тощо.
Хоча розуміли, що підозра в особливо тяжкому злочині не передбачає іншої міри запобіжного заходу, аніж взяття під варту.
Слідчі судді Вінницького міського суду Андрій Михайленко та Юрій Ковбаса в обох випадках ухвалили: клопотання слідчого СБУ задовольнити та застосувати до підозрюваних міру запобіжного заходу у виді тримання під вартою протягом двох місяців.
Відтак обоє підозрювані у сприянні терористичній організації просидять у слідчому ізоляторі на час досудового розслідування принаймні до початку березня 2018 року.
– Підозрювана, вам зрозуміле рішення суду? Вас триматимуть під вартою два місяці, – запитує по завершенню розгляду суддя Михайленко Ольгу Черкашину.
– Ваше право, – із гонором, зверхньо відповідає донеччанка.
– Я знаю, – не заперечує суддя.
Людмила Кліщук, Новинарня