У селі Шершні Вінницької області продовжує руйнуватися будинок, де Леонтович провів своє дитинство. В червні платформа #SOSмайбутнє провела в Шершнях спеціальну акцію для привернення суспільної уваги до трагічної руйнації будиночку дитинства Миколи Леонтовича. І наразі організація продовжує збирати кошти, щоб зробити це місце туристичним. Докладніше про це розповіла президентка Фонду гуманітарного розвитку України, Наталія Заболотна.
У 2016-му році весь світ святкував 100-річчя цього нетлінного шедевра, з яким на всій земній кулі асоціюється Різдво, який написав видатний українець Микола Леонтович. А в ХХІ сторіччі і центрі України в 30 км від міста Вінниці руйнується будинок, де пройшло дитинство Миколи Леонтовича, де батько його навчив грати на музичних інструментах, де його красуня-мати навчила любити і співати українських пісень. Він практично увібрав цей національний доробок, адже саме в такому віці закладається любов і стрижень досвідченості, — розповідає Наталія Заболотна.
Влітку 2017-го року платформа #SOSмайбутнє привезли до будиночка Леонтовича легендарний хор «Щедрик».
Наш легендарний хор «Щедрик», де 50 прекрасних дітлахів, погодився подолати цей п’ятигодинний непростий шлях від Києва до Вінниччини, і біля будиночка дитинства Микола Леонтовича зробити перформанс — заспівати щедрівку. Прямо мурахи бігли по шкірі, звістка про те, що приїхав легендарний хор, розлетілася по всьому селу, до нас почали збігатися місцеві дітлахи, приходили місцеві жіночки, вони плакали та просили допомогти зберегти цю єдину культурну згадку про Миколу Леонтовича. І ми повертаємо цьому селу надію, ми створюємо можливість приймати гостей і у вигляді відреставрованого будиночка Леонтовича, щоб вони мали цей культурний маяк, який буде притягувати туристів. Ми не просто хочемо його перетворити у меморіальний будинок, ми хочемо наряду з тим, що він матиме цю важливу інформацію про Миколу Леонтовича, щоб він був ще музичним центром для цього села, де місцеві дітлахи зможуть здобувати музичну освіту, — говорить Наталія Заболотна.
За словами Наталії, після виступу хору біля будиночка Леонтовича був розбитий парк, який допомогли розбити місцеві мешканці, та були скасовані плани зі знесення цієї історичної пам’ятки.
Після того, як ми поїхали, вони в липні зробили парк Леонтовича біля будиночка. І місцеві мешканці мені телефонували потім та говорили, що був поштовх – все село декілька місяців до самих морозів фактично жило біля цього парку, там проходили головні події, збори села, хлопці дівчатам там почали призначати побачення, тобто це стало головним культурним майданом. До цього районна та місцева влада говорила, що хочуть знести цей будиночок та побудувати обеліск імені Леонтовича. Я сказала їм, що це недопустимо, адже важливий дух Микола Леонтовича, щоб юди сюди їхали, ми маємо зберегти цю пам’ятку місцевого значення, — зауважила Наталія Заболотна.
На реставрацію будиночку Леонтовича потрібно зібрати 1,5 мільйони гривень. Активісти зібрали 150 тисяч гривень, і планують оголосити конкурс на збір грошей на реставрацію будинку.
За інформацією: Громадське радіо