Сьогодні, 17 листопада, на ПрАТ «Вінницька харчосмакова фабрика» запустили нову пакувальну лінію. На ній працюватиме автоматична машина для миття скляної тари, автомат розливу готової продукції і система транспортерів.
Обладнання закупили завдяки проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку».
Стара лінія розливу в цеху з виробництва соусів та приправ була зношена. Нове обладнання для виробництва хрону з буряком дасть можливість збільшити потужність практично вдвічі.
Хочу подякувати проекту USAID за таку підтримку. Це гарний шанс для підприємців мати можливість для розвитку свого бізнесу. Сьогодні у цій сфері у Вінниці працює 21 підприємство. Вони виробили та реалізували продукції майже на 10 мільярдів гривень. А це більше половини загального обсягу реалізації промислового сектору міста. Проект був реалізований на умовах співфінансування і частину коштів підприємство вклало своїх. Це говорить про те, що економіка в державі відновлюється, реформи Уряду працюють. Хочу подякувати вам, що ви зберегли одну з візитівок нашого міста – «Вінницький хрін», адже усі закордонні делегації, які приїздять до нас, хочуть сала вінницького і з хроном. Раджу усім підприємцям брати із вас приклад і розвиватися, – сказав секретар міської ради Павло Яблонський.
Символічну стрічку до нової пакувальної лінії перерізали секретар міської ради Павло Яблонський, керівник проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» Патрік Райдер та голова вінницької ОДА Валерій Коровій.
Ми впевнені в тому, що саме аграрії є рушійною силою розвитку країни. Ми віримо, що цей проект дасть широкі можливості підприємству і сподіваюся на більш ширші результати. В результаті роботи ми зможемо пояснити людям як вирощувати хрін на комерційній основі, а не як побічний продукт. Це дасть можливість людям більше заробляти, – зазначив керівник проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» Патрік Райдер.
Нині на фабриці випускають понад 50 найменувань різних продуктів харчування. Серед яких: хрін столовий, гірчиця, майонез, соуси, круп'яні палички, сухі сніданки, каші швидкого приготування, мука текстурована, квас, оцет столовий.
За 18 років свого існування ми в 12 разів збільшили обсяги виробництва. Ми додатково створили 62 робочих місця. Наша продукція постачається майже в усі регіони нашої держави. В цьому році ми отримали кошерний сертифікат і уже двічі відправили продукції до Ізраїлю, – повідомила директор Вінницької харчосмакової фабрики Любов Семенюк.
Нещодавно USAID представили аналітичне дослідження рівня ділової активності серед регіонів України. Вінницька область вперше визнана регіоном з найбільш сприятливим бізнес кліматом в Україні. Це має важливе значення, адже саму оцінку давали представники бізнесу. Ви збільшуєте свої потужності і це правильний крок, – каже голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій.
У лютому 2018 року на ПрАТ «Вінницька харчосмакова фабрика» на новій лінії передбачається заміна транспортера, та полоскальної машини.
За інформацією: Вінницька міська рада