Сьогодні, 16 листопада, у Вінницькому міському суді обирали запобіжний захід для учасниці FEMEN Аліси Виноградової, яка у ніч на 14 листопада спалила фотолокацію «трамвайчик» біля магазину «Рошен» по вулиці Соборній у Вінниці.
На судовому засіданні підозрювана була у футболці з написом «Пылай полыхай греши». Це, як пояснила дівчина, цитата з вірша Бродського.
Слідчі та прокурори просили для підозрюваної цілодобовий домашній арешт із застосуванням електронного засобу контролю – браслета.
Своє клопотання вони мотивували тим, що Аліса зареєстрована у Херсоні, проживає у селі Гореничі під Києвом, неодружена і ніде не працює, не має постійного джерела доходів. На думку сторони обвинувачення, це свідчить про те, що вона може уникати слідства. Як доказ наводили той факт, що дівчина не дочекалась приїзду правоохоронців на місці, де скоїла правопорушення.
«Виноградова за попередньою змовою з невстановленими на даний час особами, маючи умисел на хуліганство, прийшла до макету трамвая, що був розташований поблизу зупинки громадського транспорту по вулиці Соборній, діючи умисно, порушуючи громадський порядок, не дотримуючись встановлених правил поведінки в громадських місцях, бажаючи показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, з винятковим цинізмом, що виразилось в оголенні верхньої частини тулуба, з особливою зухвалістю облила макет трамваю легкозаймистою речовиною, яку заздалегідь підготувала для вчинення хуліганських дій, підпалила її, внаслідок чого було пошкоджено та приведено в непридатність декоративний трамвай, який був фотолокацією та одним з улюблених місць зібрання жителів міста Вінниці та його гостей», – йшлося клопотанні слідчих і прокурорів.
Адвокат підозрюваної, відомий захисник активісток руху FEMEN Ярослав Яценко переконував суд, що дії його підзахисної – не хуліганство, а «громадянська акція протесту».
Ми, звичайно, хотіли б, щоб жодних запобіжних заходів не обирали, але допустимим було б особисте зобов’язання. Шкоди завдати вона нікому не могла, бо в той час нікого біля локації не було, окрім оператора зі ЗМІ, який знімав акцію, – каже пан Яценко.
Щоправда, з якого ЗМІ був оператор, він не знає. Каже, це має знати підозрювана. Втім, Аліса Виноградова запевняє, що приїхала сама і не знає, хто професійною камерою знімав досить якісне відео, яке першим оприлюднив російський пропагандистський канал «Рен-ТВ».
Завжди, коли якась акція відбувається, там присутня преса, і будь-яке відео може потрапити в мережу, – говорить «феменка».
Чому першим відео вийшло на Рен-ТВ?
Не знаю, можливо, вони купили це відео у того, хто його знімав. Але зі мною ніхто не приїжджав, це легко перевірити…
Ви анонсували якось свою акцію?
Ні
Слідчий суддя Андрій Михайленко погодився з тим, що існують ризики, що підозрювана може уникати органів досудового слідства.
Слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання обґрунтоване та наявні достатні підстави для застосування до підозрюваної запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в нічний період доби… Клопотання задовольнити і застосувати до підозрюваної запобіжний захід у вигляді домашнього арешту за адресою проживання в період часу з 21-ї до 6-ї години. Встановити строк дії ухвали в межах строку досудового розслідування, тобто до 15.01 2018 року. На час дії ухвали покласти на підозрювану Виноградову наступні обов’язки: прибувати за першим викликом до слідчого прокурора, слідчого судді і суду у визначений час, не залишати місця постійного проживання без дозволу слідчого прокурора і суду, повідомляти слідчого прокурора й суд про зміну місця свого проживання. Звільнити підозрювану з-під варти у залі суду, – зачитав своє рішення суддя.
Сторони мають право подати апеляцію, однак, поки що, вирішують, чи будуть це робити.
А поки тривало засідання, під стінами міського суду на підозрювану чекали жінки з плакатами, на кшталт «Дитячі фотозони – не місце для політичного піару», «Аліса, СІЗО – своя країна чудес», «Жіноче тіло – для краси, жіноче тіло – не знаряддя для вбивства моралі». Кажуть, хотіли продемонструвати, що вінничани проти вандалізму у всіх його проявах.