Бюлетені для виборів у чотирьох ОТГ Вінниччини виготовляли «безконтрольно», – ОПОРА

Новини Вінниці

На Вінниччині чотири територіальні виборчі комісії не утворили спеціальних комісій, які б мали здійснювати контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах та дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів.

Зокрема, не було створено контрольну комісію у Шляхівській, Гніванській, Росошанській та  Глуховецькій ТВК.  За словами голів ТВК, комісії не були утворені, оскільки жодна з партій не подала до них кандидатур.

Відповідно до частини 3 статті 75 ЗУ «Про місцеві вибори» технічні відходи, поліграфічний брак, виборчі бюлетені, в яких за рішенням територіальної виборчої комісії виявлені помилки, а також друкарські форми знищуються поліграфічним підприємством у порядку та в строки, визначені умовами договору про виготовлення виборчих бюлетенів, про що складається акт у двох примірниках.

Контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів здійснюється контрольною комісією, яка утворюється відповідною територіальною виборчою комісією за поданням місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, не пізніш як у день затвердження тексту виборчого бюлетеня.

Крім того, на Вінниччині лише дві ТВК вчасно отримали бюлетені від поліграфічного підприємства – Іванівська та Росошанська. Інші сім територіальних виборчих комісій (Шляхівська, Гніванська, Лука-Мелешківська, Брацлавська, Краснопільська, Староприлуцька  та  Глуховецька) станом на 24 жовтня не отримали бюлетені від поліграфічного підприємства, чим порушили законодавчі строки.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 75 ЗУ «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно: сільська, селищна, міська (міст районного значення) територіальна виборча комісія – не пізніш як за п’ять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба зазначає, що проблеми з формуванням контрольних комісій на перших місцевих виборах мають місце практично у всіх областях. Вимога щодо формування контрольних комісіях не є формальністю, на цю комісію покладена відповідальність за контролем за тим, чи інформація в друкарській формі відповідає тексту виборчого бюлетеня, чи відповідає кількість виготовлених бюлетенів кількості встановленій комісією, за знищенням залишків та надмірно виготовлених бюлетенів. Створення контрольних комісій  для територіальних виборчих комісій є обов’язком, а не  рекомендаційною нормою. Слід відзначити що масовість випадків нестворення контрольної комісії цілком імовірно пов’язана з тим, що Центральна виборча комісія утворення комісії не включила до календарного плану основних організаційних заходів з підготовки та проведення перших виборів 29 жовтня 2017 року.

Нагадаємо, що в Громадянській мережі ОПОРА працює «гаряча лінія», на яку можна звертатися в разі виникнення проблем чи потреби консультацій щодо виборів – (044) 591-44-44 (вартість дзвінків згідно з тарифами вашого оператора).

За інформацією: ГМ ОПОРА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *