Єдину в Україні службу допомоги, на кшталт американської, створили на Вінниччині.
У звичайному селі тепер є свої пожежні, дільничний та сімейна медицина. У планах – створити патрульну поліцію та швидку допомогу.
У скирту Миколи Павлюка у Скаржинцях Хмільницького району влучила блискавка. Кілька тонн сіна горіли так, що видну було у сусідньому селі. Пенсіонер викликав пожежних з району. Але їм їхати 25 кілометрів. За десять хвилин із сусідньої Жданівки примчалась інша група рятувальників. Полум’я загасили вмить.
Жданівка – єдине село в Україні, де створили свою службу порятунку. Тут поліція, медики та пожежники. У боксі – дві машини та рятувальний човен. Виїжджають і на сусідні села. Але не безплатно.
З нами 12 сільських рад уклали договори про виїзди на пожежі. Вони нам повинні перераховувати кошти, субвенції за те, щоб ми їх обслуговували, – розповідає Володимир Ус, начальник Жданівської комунальної пожежної частини.
Щодня дільничний обходить хати. Вдень стареньким допомагає воду витягти з криниці, ввечері – охороняє дискотеку.
Якщо раніше один дільничний був на п’ятнадцять сіл, то тепер в любу пору року зателефонував – та й є чоловік, – говорить мешканець Жданівки Леонід Лучицький.
Створити сільську службу порятунку – місцеві вирішили після об’єднання громад. На це витратили 2 мільйони гривень. Тепер поліцію чи пожежних не потрібно чекати годинами. А до лікаря не треба їздити за 15 кілометрів в район.
Сьогодні працює вісім чоловік в місцевій пожежній охороні. Зарплата у них, поки що, трохи вища мінімальної, але ми ще витрачаємо гроші на придбання пально-мастильних матеріалів для автомобіля, – розповідає сільський голова Жданівської об’єднаної територіальної громади Станіслава Ядвіжина.
Окрім дільничного, найближчим часом сільськими вулицями їздитимуть і патрульні. Зараз сільська рада укладає договори із сусідніми громадами. За окрему плату вони зможуть користуватись послугами їхньої служби порятунку. Щоправда вартість, поки що, не узгодили.
Для повноцінної роботи центру, який працює за принципом американської служби допомоги – коли за одним номером можна звернутись по будь-яку допомогу, у селі не вистачає лише бригади швидкої допомоги. Машину планують купити до Нового року.